فریم ریت چیست و چه اهمیتی دارد؟

framerate فریم ریت

هنگامی‌که کار با ویدیو را شروع می‌کنید حتماً اصطلاح‌های تکنیکی مانند فریم ریت را شنیده‌اید.

حتماً تابه‌حال کتابچه‌ها یا دفترچه‌هایی را که یک عکس با تفاوت‌های کم در تمام صفحات آن نقاشی شده باشد را دیده‌اید

زمانی که شروع به سریع ورق زدن این دفترچه‌ها کنید، رد شدن سریع این عکس‌ها از کنار هم به نظر یک انیمیشن ساده تولید می‌کند همچنین این عمل اساس کار ویدیوها را برای ما نشان می‌دهد چه فیلم‌های دیجیتال امروزی چه فیلم‌ها و کارتون‌های قدیمی.

 

به تعریف دیگر فیلم یک سری عکس‌های ثابت است که وقتی با سرعت معینی کنار هم قرار بگیرند‌ و از کنار هم عبور کنند به نظر می‌آید که دارند حرکت می‌کنند.

 

فریم ریت سرعت نشان دادن عکس‌هاست که در فیلم بالا می‌توانید به‌سرعت ورق زدن دفترچه هم ارتباطش داد.

 

واحد فریم ریت (Frame rate)حال که با مفهوم اولیه فریم ریت آشنا شده‌اید باید بدانید که فریم ریت را برحسب تعداد فریم ها در ثانیه درنظر میگیرند مثلا ۲۴ فریم بر ثانیه ، ۶۰ فریم برا ثانیه و … و عبارت FPS برگرفته از همین موضوع است .

 

(FPS (Frame Per Second

هر فریم نشان‌دهنده‌ی یک تصویر است، یعنی اگر یک ویدیو ۲۴ فریم داشته باشد، به معنای آن‌ است که هر ثانیه از این ویدیو،۲۴ تصویر جدا را نمایش می‌دهد. سرعتی که نشان داده می‌شود، مغزتان را وادار به نمایش روان آن می‌کند.

 

 

چرا فریم‌ریت دارای اهمیت است؟

فریم‌ها بر روی حالت یک ویدیو تأثیر دارند. فریم‌های مختلف، موجب ایجاد حالت‌های متفاوت می‌شوند.

انتخاب یک فریم ریت بدین معنی است که ویدیو چقدر واقع‌گرایانه باید باشد و یا برای چه‌کاری ایجادشده.

برای مثال، فیلم‌های سینمایی معمولاً با فرمت ۲۴ فریم بر ثانیه نمایش داده می‌شوند. به دلیل آنکه این فریم ریت شبیه چیزی است که ما از دنیای واقعی می‌بینیم.

ویدیوهایی مانند برنامه‌های ورزشی و یا بازی‌های ویدیو  که از حرکات زیادی برخوردارند، باید فریم‌ریت بالاتری داشته باشند. از آن‌طرف، برای ساختن یک فایل GIF چون‌که می‌خواهیم حجم فایل کمتر باشد باید از فریم‌ریت کمتری استفاده کنیم.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و مرتبط این مقاله را نیز بخوانید:
پیکربندی مودم جیبی ایرانسل

2 فریم ریت Framerate

 

چطور بهترین فریم‌ریت رو برای ویدیو انتخاب کنیم؟

باید در نظر بگیریم که «بهترین فریم‌ریت» وجود ندارد. هر فریم‌ریت برای یک نوع ویدیو استفاده می‌شود، پس منظور ما از بهترین فریم ریت (FPS) مناسب‌ترین فریم ریتی است که باید برای ویدیو موردنظر استفاده شود.

 

برای انتخاب بهترین فریم ریت باید ۴ چیز را در ذهن داشته باشیم:

سبک یا واقع‌گرایی:

فریم‌ریت یک ویدیو ظاهر و حس آن ویدیو را تحت تأثیر قرار می‌دهد که مشخص می‌کند این ویدیو چقدر واقع‌گرایانه خواهد بود. وقتی ما یک توپ در حال چرخش یا یک ماشین در حال حرکت را نظاره می‌کنیم، موشن‌بلور مشاهده می‌بینیم و فریم‌ریتی که انتخاب می‌کنیم این موشن‌بلور را به وجود می‌آورد. اگر فریم‌ریت بسیار بالاتری را انتخاب کنیم، به خاطر وجود بیش‌ازحد جزئیات ویدیو غیرواقعی به نظر خواهد رسید. از طرفی اگر فریم‌ریت بسیار پایینی انتخاب کنیم، ویدیو بریده‌بریده به نظر می‌رسد؛ و حس خوبی ندارد.

 

موشن بلور(Motion Blur) :

هنگامی که جسمی با سرعت زیاد حرکت می‌کند مانند حرکت یک موتور با سرعت‌بالا از جلوی چشم شما و یا هنگامی که جسمی را با سرعت تکان می‌دهیم مانند تکان دادن دست حاشیه‌های تار اطراف جسم مشاهده می‌کنید، به این پدیده موشن بلور گفته می‌شود هرچقدر تعداد فریم بیشتری در ثانیه داشته باشیم موشن بلور کمتری خواهیم داشت به دلیل آنکه جزئیات بیشتر می‌شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و مرتبط این مقاله را نیز بخوانید:
تغییر پورت پیش‌فرض Remote Desktop ویندوز
موشن بلور Motionblur
توپ سمت راست بدون افکت موشن بلور و توپ سمت راست با افکت موشن بلور همراه است

 

 

برای انتخاب بهترین فریم‌ریت باید کاربرد فریم‌های زیر را در نظر بگیریم:

FPS ۲۴: این حداقل فریم‌ریت استاندارد لازم برای گرفتن ویدیو است. این فریم‌ریت مخصوص فیلم‌های سینمایی و برنامه‌های تلویزیونی است. حتی اگر فیلمی با فریم‌ریت بالاتری ضبط شود، بازهم بافریم ۲۴ پخش می‌شود.

 

FPS ۳۰: این فریم‌ریت استاندارد تلویزیون در روزهای اول بود. دلیل استفاده این فریم‌ریت کمی پیچیده است و مربوط به مسائل برق و تلویزیونی مربوط به آن زمان است.

 

FPS ۶۰: هر فریمی بالاتر از ۳۰، برای خلق ویدیو SlowMotion یا بازی‌های ویدیویی و صحنه‌های شلوغ مانند برنامه‌های ورزشی پرتحرکت استفاده می‌شود.

 

حرکت:

مسئله‌ی بعدی در مورد انتخاب فریم‌ریت میزان حرکت در ویدیو ماست. اگر ویدیو ما دارای حرکات بسیاری است باید  فریم‌ریت بالاتری را انتخاب کنیم. همچنین فریم‌ریت بالاتر برای ویرایش ویدیو مناسب‌تر است.

 

FPS ۲۴: همان‌طور که در بالا اشاره شد این فریم ریت حداقل سرعت موردنیاز برای ضبط ویدیو است. اگر صحنه‌ای شلوغ با این FPS بگیرید موشن بلور زیادی خواهید دید.

 

FPS ۳۰: با ۶ فریم بیشتر جزئیات و حرکات بیشتری درصحنه می‌بینید، اگرچه حرکات کمی غیرطبیعی به نظر می‌آیند.

 

FPS ۶۰: هر فریمی بیشتر از فریم ریت ۳۰ مخصوص ضبط صحنه‌های شلوغ با حرکات زیاد است مانند بازی‌های ویدیویی مسابقات ورزشی و ویدیوهای اسلوموشن Slowmotion، بازی‌های ویدیویی به این دلیل از این فریم ریت استفاده می‌کنند که در لحظه اتفاقات زیادی می‌افتد و فریم بیشتر مساوی است با جزئیات بیشتر.

در مسابقات ورزشی به‌این‌علت استفاده می‌شود تا بعداً بتوانند همان صحنه را با همان جزئیات به‌صورت صحنه آهسته (Slowmotion) درآورند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و مرتبط این مقاله را نیز بخوانید:
آموزش ساخت موکاپ در فتوشاپ

 

 

تحویل(Delivery):

راهی که یک ویدیو تحویل داده می‌شود مانند تلویزیون، یوتیوب (Youtube) یا هر دستگاهی که برای تماشای ویدیو از آن استفاده می‌شود، می‌تواند در انتخاب ما برای فریم ریت مناسب اثر گذارد. همه‌ی دستگاه‌ها هر فریم ریتی را قبول نمی‌کنند.

 

 

استریم ویدیو در اینترنت:

بیشتر سرویس‌های استریم، تعداد زیادی از فریم ریت‌هارا قبول می‌کنند. البته، بیشتر تلویزیون یا کامپیوتر‌های قدیمی‌تر، ممکن است نتوانند فریم ریت های بالاتر را ساپورت کنند.

 

تلویزیون:

برای پخش ویدیو در تلویزیون، بهتر است فریم ریت مابین ۲۴ و ۳۰ باشد. برنامه‌های زنده مانند اخبار، همیشه بافریم ۳۰ ضبط می‌شوند، درحالی‌که دیگر برنامه‌های تلویزیونی بافریم ۲۴ است.

 

پروژکتورها: پروژکتورها هنوز راه محبوبی برای دیدن ویدیو می‌باشند، مانند تلویزیون، باید فریم ‌۲۴ باشند.

 

 

اندازه فایل و مدت زمان ارسال:

هرچه فریم بالاتر باشد، تصاویر بیشتری در ثانیه خواهیم داشت و هرچه تصاویر بیشتر باشد اطلاعات بیشتر و درنتیجه حجم فایل بیشتر است و مدت‌زمان طولانی‌تری باید برای ارسال و آپلود آن برای سایت‌هایی مانند یوتیوب (Youtube)  صرف کرد، ویدیوهای باکیفیت همیشه مورد استقبال بیشتری قرار می‌گیرد همچنین برای ارسال آن‌ها به اینترنت قوی‌تری هم نیاز است و برای استریم باکیفیت بالا به سخت‌افزارهای قوی‌تری نیز نیاز داریم.

 

0/5 ( 0 نظر )
اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخی بگذارید