framerate فریم ریت

فریم ریت (Frame Rate) چیست؟ | اهمیت‌ و نکات انتخاب فریم‌ریت مناسب + مثال ویدیویی(آپدیت پاییز۹۸)

فریم ریت چیست و چه اهمیتی دارد؟

هنگامی‌که کار با ویدیو را شروع می‌کنید حتماً اصطلاح‌های تکنیکی مانند فریم ریت را میشنوید.

در این مقاله به طور کامل به این موضوع که frame rate چیست پاسخ میدهیم.

حتماً تابه‌حال کتابچه‌ها یا دفترچه‌هایی را که یک عکس با تفاوت‌های کم در تمام صفحات آن نقاشی شده باشد را دیده‌اید.

زمانی که شروع به سریع ورق زدن این دفترچه‌ها کنید، رد شدن سریع این عکس‌ها از کنار هم به نظر یک انیمیشن ساده تولید می‌کند. همچنین این عمل اساس کار ویدیوها را برای ما نشان می‌دهد چه فیلم‌های دیجیتال امروزی چه فیلم‌ها و کارتون‌های قدیمی.

به تعریف دیگر فیلم مجموعه عکس‌های ثابت است که وقتی با سرعت معینی کنار هم قرار بگیرند‌ و از کنار هم عبور کنند به نظر می‌آید که دارند حرکت می‌کنند.

ویدیو زیر نمونه عکس های پشت سر هم است که به صورت پیوسته مانند فیلم هستش . حتما ببینیدش.

 

فریم ریت، سرعت نشان دادن عکس‌هاست. در فیلم بالا می‌توانید به‌سرعت ورق زدن دفترچه هم ارتباطش داد.

 

واحد فریم ریت (Frame rate) 

حال که با مفهوم اولیه فریم ریت آشنا شده‌اید باید بدانید که فریم ریت را برحسب تعداد فریم ها در ثانیه درنظر میگیرند مثلا ۲۴ فریم بر ثانیه ، ۶۰ فریم برا ثانیه و … و عبارت FPS برگرفته از همین موضوع است .

(FPS (Frame Per Second

هر فریم نشان‌دهنده‌ی یک تصویر است، یعنی اگر یک ویدیو ۲۴ فریم داشته باشد، به معنای آن‌ است که هر ثانیه از این ویدیو،۲۴ تصویر جدا را نمایش می‌دهد. سرعتی که نشان داده می‌شود، مغزتان را وادار به نمایش روان آن می‌کند.

 

فریم ریت ۳ و ۱۰

چرا فریم‌ریت دارای اهمیت است؟

فریم‌ها بر روی حالت یک ویدیو تأثیر دارند. فریم‌های مختلف، موجب ایجاد حالت‌های متفاوت می‌شوند.

انتخاب یک فریم ریت بدین معنی است که ویدیو چقدر واقع‌گرایانه باید باشد و یا برای چه‌کاری ایجادشده.

برای مثال، فیلم‌های سینمایی معمولاً با فرمت ۲۴ فریم بر ثانیه نمایش داده می‌شوند. به دلیل آنکه این فریم ریت شبیه چیزی است که ما از دنیای واقعی می‌بینیم.

ویدیوهایی مانند برنامه‌های ورزشی و یا بازی‌های ویدیو  که از حرکات زیادی برخوردارند، باید فریم‌ریت بالاتری داشته باشند. از آن‌طرف، برای ساختن یک فایل GIF چون‌که می‌خواهیم حجم فایل کمتر باشد باید از فریم‌ریت کمتری استفاده کنیم.

 

2 فریم ریت Framerate

 

چطور بهترین فریم‌ریت رو برای ویدیو انتخاب کنیم؟

باید در نظر بگیریم که «بهترین فریم‌ریت» وجود ندارد. هر فریم‌ریت برای یک نوع ویدیو استفاده می‌شود، پس منظور ما از بهترین فریم ریت (FPS) مناسب‌ترین فریم ریتی است که باید برای ویدیو موردنظر استفاده شود.

 

برای انتخاب بهترین فریم ریت باید ۴ چیز را در ذهن داشته باشیم:

سبک یا واقع‌گرایی:

فریم‌ریت یک ویدیو ظاهر و حس آن ویدیو را تحت تأثیر قرار می‌دهد که مشخص می‌کند این ویدیو چقدر واقع‌گرایانه خواهد بود. وقتی ما یک توپ در حال چرخش یا یک ماشین در حال حرکت را نظاره می‌کنیم، موشن‌بلور مشاهده می‌کنیم و فریم‌ریتی که انتخاب می‌کنیم این موشن‌بلور را به وجود می‌آورد. اگر فریم‌ریت بسیار بالاتری را انتخاب کنیم، به خاطر وجود بیش‌ازحد جزئیات ویدیو غیرواقعی به نظر خواهد رسید. از طرفی اگر فریم‌ریت بسیار پایینی انتخاب کنیم، ویدیو بریده‌بریده به نظر می‌رسد؛ و حس خوبی ندارد.

 

موشن بلور(Motion Blur) :

هنگامی که جسمی با سرعت زیاد حرکت می‌کند مانند حرکت یک موتور با سرعت‌بالا از جلوی چشم شما و یا هنگامی که جسمی را با سرعت تکان می‌دهیم مانند تکان دادن دست حاشیه‌های تار اطراف جسم مشاهده می‌کنید، به این پدیده موشن بلور گفته می‌شود هرچقدر تعداد فریم بیشتری در ثانیه داشته باشیم موشن بلور کمتری خواهیم داشت به دلیل آنکه جزئیات بیشتر می‌شود.

 

موشن بلور Motionblur
توپ سمت راست بدون افکت موشن بلور و توپ سمت راست با افکت موشن بلور همراه است.

 

انتخاب فریم ریت مناسب

برای انتخاب بهترین فریم‌ریت باید کاربرد فریم‌های مختلف زیر را بدانیم تا بتوانیم آن های را بهتر انتخاب کنیم:

FPS ۲۴:

این حداقل فریم‌ریت استاندارد لازم برای گرفتن ویدیو است. این frame rate مخصوص فیلم‌های سینمایی و برنامه‌های تلویزیونی است. حتی اگر فیلمی با فریم‌ریت بالاتری ضبط شود، بازهم بافریم ۲۴ پخش می‌شود.

 

FPS ۳۰:

این فریم‌ریت استاندارد تلویزیون در روزهای اول بود. دلیل استفاده این فریم‌ریت کمی پیچیده است و مربوط به مسائل برق و تلویزیونی مربوط به آن زمان است.

 

FPS ۶۰:

هر فریمی بالاتر از ۳۰، برای خلق ویدیو SlowMotion یا بازی‌های ویدیویی و صحنه‌های شلوغ مانند برنامه‌های ورزشی پرتحرکت استفاده می‌شود.

 

حرکت:

مسئله‌ی بعدی در مورد انتخاب فریم‌ریت میزان حرکت در ویدیو ماست. اگر ویدیو ما دارای حرکات بسیاری است باید  فریم‌ریت بالاتری را انتخاب کنیم. همچنین فریم‌ریت بالاتر برای ویرایش ویدیو مناسب‌تر است.

 

FPS ۲۴: همان‌طور که در بالا اشاره شد این framerate حداقل سرعت موردنیاز برای ضبط ویدیو است. اگر صحنه‌ای شلوغ با این FPS بگیرید موشن بلور زیادی خواهید دید.

 

FPS ۳۰: با ۶ فریم بیشتر جزئیات و حرکات بیشتری درصحنه می‌بینید، اگرچه حرکات کمی غیرطبیعی به نظر می‌آیند.

 

FPS ۶۰: هر فریمی بیشتر از فریم‌ریت ۳۰ مخصوص ضبط صحنه‌های شلوغ با حرکات زیاد است مانند بازی‌های ویدیویی مسابقات ورزشی و ویدیوهای اسلوموشن Slowmotion، بازی‌های ویدیویی به این دلیل از این فریم ریت استفاده می‌کنند که در لحظه اتفاقات زیادی می‌افتد و فریم بیشتر مساوی است با جزئیات بیشتر.

در مسابقات ورزشی به‌این‌علت استفاده می‌شود تا بعداً بتوانند همان صحنه را با همان جزئیات به‌صورت صحنه آهسته (Slowmotion) درآورند.

 

 

 

تحویل(Delivery):

راهی که یک ویدیو تحویل داده می‌شود(بستری که در آن ویدیو نمایش داده میشود) مانند تلویزیون، یوتیوب (Youtube) یا هر دستگاهی که برای تماشای ویدیو از آن استفاده می‌شود، می‌تواند در انتخاب ما برای فریم ریت مناسب اثر گذارد. همه‌ی دستگاه‌ها هر فریم ریتی را قبول نمی‌کنند.

 

 

استریم ویدیو در اینترنت:

بیشتر سرویس‌های استریم، تعداد زیادی از فریم ریت‌ها را قبول می‌کنند. البته، بیشتر تلویزیون یا کامپیوتر‌های قدیمی‌تر، ممکن است نتوانند فریم ریت های بالاتر را ساپورت کنند.

 

تلویزیون:

برای پخش ویدیو در تلویزیون، بهتر است frame rate مابین ۲۴ و ۳۰ باشد. برنامه‌های زنده مانند اخبار، همیشه بافریم ۳۰ ضبط می‌شوند، درحالی‌که دیگر برنامه‌های تلویزیونی بافریم ۲۴ است.

 

پروژکتورها:

پروژکتورها هنوز راه محبوبی برای دیدن ویدیو می‌باشند، مانند تلویزیون، باید فریم ‌۲۴ باشند.

 

 

اندازه فایل و مدت زمان ارسال:

هرچه فریم بالاتر باشد، تصاویر بیشتری در ثانیه خواهیم داشت و هرچه تصاویر بیشتر باشد اطلاعات بیشتر و درنتیجه حجم فایل بیشتر است و مدت‌زمان طولانی‌تری باید برای ارسال و آپلود آن برای سایت‌هایی مانند یوتیوب (Youtube)  صرف کرد، ویدیوهای باکیفیت همیشه مورد استقبال بیشتری قرار می‌گیرد همچنین برای ارسال آن‌ها به اینترنت قوی‌تری هم نیاز است و برای استریم باکیفیت بالا به سخت‌افزارهای قوی‌تری نیز نیاز داریم.

 

4.3 14 votes
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
اطلاع از
guest

21 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین
Inline Feedbacks
View all comments
محمد

عاولی بووود

هانا

خیلی ممنونم عاااالی توضیح داده شده و با زبان ساده مفاهیم روتوضیح دادن.

مدیر سایت

🙏🙏🙏تشکر از لطفا شما

ناشناس

سلام .چگونه می توانیم افت اف پی اس رو در بازی های ویدیویی افزایش داد ؟

مدیر سایت

با سلام . با پایین آوردن تنظیمات گرافیکی یا ارتقاء سیستم 🙏

روزبه احمدی

بینظیر توضیح داده شده

مدیر سایت

ممنون از شما

Farzan

سلام برای اجرای بازیه valorant زده باید سیستم ۶۰ فریم داشته باشی (کامپیوتر) من باید از کجا بفهمم برای من چنده و اگر نخورد یعنی نصب نمیشه؟

مدیر سایت

با سلام خدمت شما . مشخصات کلی بازی رو بررسی کنید اگر به حداقل های سیستم مورد نیازشو داشته باشید روی تنظیمات گرافیک پایین و اگر بالاتر داشته باشید با تنظیمات بالا میتونید بازی رو اجرا کنید. اگر مشخصات سیستمتون پایین باشه بازی نصب میشه ولی مقدار فریمی که بهتون… بیشتر »

کیاوش

سلام با تشکر از راهنمایی خوبتون فقط من یه سوال داشتم من یه نرم افزار تبدیل فیلم گرفتم وقتی فیلم رو تبدیل می کنم حالت لرزش شدید میگیره تو قسمت فریم ریت مال خوده فیلم اصلی ۲۳٫۹۷۶ است من اونو کردم ۳۰ گفتم کیفیت بهتر بشه ولی صفحه خیلی می… بیشتر »

اردشیر کاویانی

سلام کیاوش جان.
تا جایی که من می‌دونم اصلا نباید به فریم ریت فیلم دست بزنید و تغییر توی اون می‌تونه باعث همین اتفاقات بشه و حتی صدا و تصویر رو ناهماهنگ کنه با هم.
برای تبدیل فیلم بدون افت کیفیت هم می‌تونید از نرم‌افزار Handbrake استفاده کنید.
موفق باشید.

احمد

سلام/ جهت ضبطه فیلم با فریم ریت بالا آیا نیاز به مموری با سرعت خاصی هست؟ مموری دوربین من sd 32هست و هیچ مشخصه ای دیگه نداره- دوربینم ۶۰ فریمی هست اما همه تصاویر رو ۲۵ فریمی ضبط میکنه علتش چیه؟

اردشیر کاویانی

سلام احمد جان.
والا سوال شما خیلی تخصصی هست و من به شخصه تخصصی در این زمینه ندارم.

میلاد

سلام وقتتون بخیر
میخواستم یه گوشی خوب فقط برای فیلم برداری بخرم. فیلم برداری در استدیو کروماکی. کلا کیفیت تصویر برداری به چه مشخصاتی از دوربین گوشی مربوط میشه؟

اردشیر کاویانی

میلاد جان درود بر شما.
والا این رو باید از عکاس‌ها و فیلم‌بردارها بپرسید و من اطلاعات حرفه‌ای ندارم.
یه سر به سابت تیک زوم بزنید و اونجا بپرسید.
موفق باشید.

نادر

با سلام.فیلمی دانلود کردم با فریم ریت ۱۵ پخش میشود در صورتی که فریم ریتش ۲۴ هستش در تمام پلیرها هم به همین صورت هستش/مشکلش چطور حل میشه؟
لطفا دلیلش رو توضیح بدین؟

اردشیر کاویانی

درود بر شما نادر عزیز.

شاید تنظیمات پلیرهاتون رو دستکاری کردید و باید دنبال تنظیم درست بگردید.
شاید فایل هم بد دانلود شده.

علی

سلام وقت بخیر من میخوام یک ویدیوی ۵ دقیقه ای رو که دارم داخلش در هر ثانیه یک فریم مشخص جاگذاری کنم چیزی مثل تبلیغات سابلیمینال. یعنی یه عکس غیر مرتبط با اون ویدیو رو جا بدم تو هر ثانیه از ویدیو. باید از چه نرم افزاری استفاده کنم؟ ضمن… بیشتر »

arash kaviani

وقتتون بخیر علی جان والا این چیزی که شما پرسیدید بیشتر مربوط به تبلیغات و تدوین فیلم هستش تا کامپیوتر. ما در حدی که کار خودمو راه بندازیم بلدیم برای تدوین ما از edius و premiere استفاده میکنیم. در مورد موضوع افزایش دادن فریم های یک فیلم لازمه این رو… بیشتر »

mahdinourisani

اقا من گوشی انر ایت ایکس دارم
میخواستم ببینم با فریم ریت مدیوم ک حدود ۴۰ ۳۰ فریم داره رو عمر سی پی یو رو کاهشمیده ؟؟؟؟

اردشیر کاویانی

درود بر شما.
باید فرکانس اصلی رو ببینید و با نرم‌افزارهای Benchmark بسنجید.
اینطوری نمیشه گفت.

دوست داریدمهندس حرفه ای کامپیوتر بشید؟

دوره رایگان تلگرامی

بهترین دوره برای آشنایی با سخت افزار کامپیوتر و اسمبل 
میخواهم مهندس کامپیوتر شوم
کافیه عضو ربات تلگرامی بشید تا روزی یک درس  براتون ارسال بشه.
close-link
21
0
Would love your thoughts, please comment.x