خرید سی پی یو

راهنمای خرید CPU (بخش اول)

مغز متفکر کامپیوتر؛ پردازندۀ مرکزی(CPU) _ بخش اول

 

انتخاب سی پی یو (cpu)، اغلب اولین انتخاب شما در هنگام خرید کامپیوتر است و دیگر قطعات را باید بر اساس نوع cpu انتخاب کنید. پس می‌توان انتخاب پردازنده را مهم‌ترین انتخاب در هنگام خرید کامپیوتر دانست.

نکته:

بیشتر نکاتی که از اینجا تا پایان فصل گفته می‌شود، در هنگام خرید لپ‌تاپ، تبلت و گوشی موبایل نیز کاربرد دارد؛ پس پیشنهاد می‌کنم با دقت بیشتری آن‌ها را مطالعه کنید.

اگر هنر خرید درست قطعات را بیاموزید، به‌راحتی می‌توانید در هنگام خریدِ هر قطعۀ دیگر نیز از این هنر استفاده کنید. برای انتخاب سی پی یو نکات زیر را در نظر بگیرید.

 

۱- تولیدکنندگان پردازنده

شرکت اینتل (Intel) و اِی‌ام‌دی (AMD) بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های سی‌ پی یو در جهان‌اند. شرکت اینتل معروف‌تر است و پردازندۀ بیشتری تولید کرده است. شرکت اِی‌ام‌دی نیز دومین تولیدکنندۀ پردازنده در جهان است. پردازنده‌های این شرکت نیز بسیار قوی است و طرف‌داران پروپاقرص خودش را دارد.

پردازنده‌های شرکت اینتل بیشتر برای کامپیوترهای شخصی و سرورها استفاده می‌شود؛ درحالی‌که ای‌ام‌دی بازار کنسول‌های بازی را در دست دارد و تأمین‌کنندۀ پردازندۀ کنسول‌های بازی است. البته منظور این نیست که کاربردشان تنها در کنسول‌های بازی است؛ پردازنده‌های شرکت ای‌ام‌دی در بازار کامپیوتر نیز استفاده می‌شوند.

در برخی کشورها، مثل آمریکا و کانادا و استرالیا، محبوبیت پردازندۀ جدید ای‌ام‌دی حتی از پردازنده‌های اینتل نیز فراتر رفته است. شرکت ای‌ام‌دی با ارائۀ آخرین نسل پردازنده‌های خود با نام رایزن (Ryzen) انقلاب جدیدی در صنعت پردازش صورت داده است. یکی از مزایای بزرگ پردازنده‌های ای‌ام‌دی نسبت به اینتل، قیمت پایین‌تر آن‌هاست.

پردازنده‌های شرکت ای‌ام‌دی به کارهای گرافیکی مثل بازی، نرم‌افزارهای گرافیکی، طراحی و سه‌بعدی‌سازی، و پردازنده‌های اینتل به انجام کارهای پردازشی طولانی‌مدت معروف‌اند.

پس اولین انتخاب شما‌ در خرید کامپیوتر، انتخاب برند سازندۀ پردازنده است.

۲- تعداد هستۀ پردازنده

وظیفۀ اصلیِ cpu پردازش اطلاعات است. هر هستۀ پردازنده را ‌مانند مغز تصور کنید؛ بدین‌ صورت که یک پردازندۀ دوهسته‌ای دارای دو عدد مغز است. هرچه تعداد هستۀ پردازنده بیشتر باشد، پردازش اطلاعات سریع‌تر صورت می‌گیرد. پردازنده‌های فعلی در انواع تک‌هسته‌، دوهسته، سه‌هسته، چهارهسته‌، شش‌هسته یا هشت‌هسته وجود دارند. پردازنده‌های تک‌هسته‌ای دیگر برای کامپیوتر‌های رومیزی تولید نمی‌شوند؛ بلکه برای دستگاه‌هایی مثل اسپیکرها و تلویزیون‌ها تولید می‌شوند. پردازنده‌های فعلی دارای حداقل دو هسته‌اند.

۳- روش تشخیص تعداد هستۀ پردازنده

تعداد هسته در cpu های ای‌ام‌دی با حرف x و یک عدد مشخص می‌شود. مثلاً X4 به‌معنای چهارهسته و X6 به‌معنای شش‌هسته است.

روش تشخیص در cpu های اینتل کمی سخت‌تر است. باید به توضیحات هر مدل توجه کنید.

اینتل از چندین نوع نام‌گذاری استفاده می‌کند. در حال حاضر معروف‌ترین نوع نام‌گذاری متعلق به پردازنده‌های سری i اینتل است. این پردازنده‌ها در انواع Core i3، Core i5، Core i7 و اخیراً Core i9 به بازار معرفی ‌شده‌اند.

برای تشخیص تعداد هسته‌های هر مدل سی‌ پی‌ یو ی شرکت اینتل می‌توانید به آدرس زیر مراجعه و نام CPU را جست‌وجو کنید.

https://ark.intel.com

جدول زیر نمونه‌ای از مشخصات سی‌ پی‌ یو ی جدید اینتل است که از آدرس بالا به‌دست ‌آمده است.

جدول مشخصات سی پی یو

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، پردازندۀ اینتل i9-7980XE دارای هجده هستۀ اصلی است.

نکته:

پردازنده‌های جدید از قابلیتی با نام Threading پشتیبانی می‌کنند که توان پردازش هر سی‌ پی‌ یو را تا دو برابر افزایش می‌دهد. به‌زبان ساده می‌توان گفت Threading کمک می‌کند هر هستۀ سی‌ پی‌ یو بتواند در هر لحظه به‌جای یک عمل پردازش، دو عمل پردازش انجام دهد. اینتل و ای‌ام‌دی نام‌های مختلفی برای این قابلیت در نظر گرفته‌اند، ولی یکسان کار می‌کنند. اینتل نام این قابلیت را Hyper Threading گذاشته است.

استخراج مشخصات پردازنده با نرم‌افزار: شما می‌توانید به‌کمک نرم‌افزار CPUID تمامی مشخصات ذکرشده در ادامه را ببینید. در فیلم آموزشی زیر نحوۀ کار با نرم‌افزار را در ۵ دقیقه بیاموزید.

 

 

۴-فرکانس پردازنده

فرکانس پردازنده را بر اساس گیگاهرتز می‌سنجند. به فرکانس پردازنده نام‌های دیگری مثل سرعت پردازنده، Clock Speed و Clock Rate نیز گفته می‌شود.

هرچه فرکانس سی پی یو بالاتر باشد، بدین معنی است که توان پردازش بالاتر و امکان اجرای تعداد عملیات بیشتری را در واحد زمان دارد. سرعت پردازندۀ جدید اینتل در حالت پایه، برابر ۲٫۶۰ گیگاهرتز است. به‌زبان ساده، این پردازنده توان پردازش ۲میلیارد و ۶۰۰میلیون عمل را در یک ثانیه دارد.

نکته:

سرعت Turbo در پردازنده باعث می‌شود سیستم‌عامل بتواند در زمان نیاز، به سی‌ پی‌ یو دستور افزایش سرعت بدهد و پردازش بیشتر بخواهد. سرعت پردازنده نیز می‌تواند تا مقدار مشخص‌شده در جدول، افزایش یابد. در پردازندۀ یادشده، این سرعت برابر ۴٫۲۰ گیگاهرتز است. برای این کار، پردازنده باید حتماً از قابلیت Turbo Boost پشتیبانی کند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید کتاب هنر خرید کامپیوتر و لپ‌تاپ را مطالعه و یا گوش کنید:
5 1 vote
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
اطلاع از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x