رم کامپیوتر

راهنمای خرید رم (Ram) کامپیوتر | معرفی ۷ شاخص تاثیر گذار در خرید

حافظۀ اصلی یا رم کامپیوتر (Ram) یکی از قطعات مهمی است که باید حتما برای کامپیوترتان تهیه کنید. پس بیایید با دید یک مهندس کامپیوتر با وظیفۀ رم کامپیوتر آشنا شویم :

رم کامپیوتر مانند حافظۀ کوتاه‌مدت انسان است؛ با این تفاوت که انسان اگر به خواب برود حافظه‌اش پاک نمی‌شود، ولی کامپیوتر اگر خاموش شود، حافظۀ کوتاه‌مدتش پاک می‌شود. تمامی اطلاعاتی که در کامپیوتر مشاهده‌ می‌کنید و سیستم با آن‌ها کار می‌کند، درون رم قرار گرفته است. به‌طور کلی هر پردازش و درخواستی که بخواهد به پردازنده ارسال شود، باید از طریق حافظۀ اصلی انتقال داده شود؛ چون تنها رم است که می‌تواند بسیار سریع با پردازنده ارتباط برقرار کند.

پس ‌خرید رم مناسب تأثیر چشمگیری بر سرعت سیستم شما دارد و باید به ۷ شاخص‌ زیر در هنگام خرید رم دقت کنید.

۱- نسل حافظه

برای خرید رم باید به تکنولوژی حافظه‌ای که مادربرد و پردازنده پشتیبانی‌اش می‌کند، دقت کنید. مادربردهای امروزی از نسل رم‌های DDR4 (Double Data Rate 4) پشتیبانی می‌کنند. تکنولوژی DDR در ساخت رم‌ها استفاده شده است و عدد جلوی آن مشخص می‌کند که این تکنولوژی در کدام نسل خود به‌سر می‌برد. نسل‌های قبلْ DDR1 و DDR2 و DDR3 بودند. تکنولوژی رم تأثیر مستقیمی بر سرعت حافظۀ اصلی می‌گذارد و هر نسل به‌مراتب سریع‌تر از نسل قبلی است.

طراحان با تغییر مکان یک شیار در حافظۀ اصلی، به شناسایی بهتر و اشتباه‌نشدن نسل‌های مختلف کمک کرده‌اند. در شکل زیر نسل‌های مختلف رم کامپیوتر را از لحاظ شکل ظاهری مشاهده می‌کنید.

شکل نسل‌های مختلف رم کامپیوتر

شکل نسل‌های مختلف رم کامپیوتر

۲- مقدار حافظه (ظرفیت رم)

میزان حافظه را می‌توان مهم‌ترین معیار در انتخاب رم کامپیوتر دانست. هرچه ظرفیت رم کامپیوترتان بیشتر باشد، سرعتش افزایش پیدا می‌کند. میزان حافظۀ کامپیوتر را برحسب مگابایت می‌سنجند؛ ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی و بالارفتن میزان رم‌ها، آن‌ها را با ظرفیت گیگابایت می‌سنجند. مرسوم‌ترین مقدار رم‌های امروزی از ۲ تا ۶۴ گیگابایت است. هر گیگابایت معادل ۱۰۲۴ مگابایت است.

خارج از گود:

سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ در نسخۀ ۳۲بیتی به حداقل ۱ گیگابایت رم و در نسخۀ ۶۴بیتی به حداقل ۲ گیگابایت رم برای اجرا نیاز دارد. البته این مقدار حداقلی (Minimum Requirements) است و کارایی مناسبی ندارد.
حواستان باشد نسخۀ ۳۲بیتی ویندوز فقط قادر به پشتیبانی از ۴ گیگابایت رم است و اگر کامپیوتر شما بیش از این مقدار رم دارد، باید حتماً به‌سراغ نسخۀ ۶۴بیتی بروید تا رم کامپیوترتان بدون استفاده نماند.

۳- فرکانس حافظۀ رم (BUS)

فرکانس حافظۀ رم بر اساس مگاهرتز مشخص می‌شود. فرکانس بالاتر به‌معنی سرعت بیشتر است. فرکانس رم را سازندۀ آن مشخص می‌کند؛ ولی با پشتیبانی پردازنده و چیپست مادربرد است که می‌تواند به‌درستی کار کند.

نکته:

اسلات‌های حافظۀ اصلی که قرار است بر روی سیستم قرار بگیرند، باید دارای فرکانس یکسانی باشند تا کارایی سیستم به حداکثر برسد. تصور کنید دو اسب قوی و تندرو کالسکه‌ای را می‌کشند. این دو مسیر مشخصی را با حداکثر سرعتشان در ۱۰ دقیقه طی می‌کنند. اگر شما برای افزایش توان این دو اسب، یک اسب دیگر به ‌این مجموعه اضافه کنید که سرعت کمتری دارد، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ کالسکۀ شما دیرتر به مقصد می‌رسد؛ یعنی همان مسیر را در ۱۵ دقیقه طی می‌کند. چون دو اسب دیگر باید سرعت خود را کاهش بدهند تا اسب سوم همراه آن‌ها حرکت کند. همین اتفاق زمانی رخ می‌دهد که فرکانس رم‌های کامپیوترتان متفاوت باشد. در این حالت، تمام رم‌ها با فرکانس پایین‌تر کار می‌کنند. پس اگر قصد دارید چندین رم بر روی کامپیوتر قرار دهید، باید حتماً فرکانس یکسانی داشته باشند.

۴- پیکربندی چندکاناله

قراردادن دو یا تعداد بیشتری رم در کنار یکدیگر بر روی مادربرد را پیکربندی چندکاناله می‌گویند. تعداد رم‌ها باید زوج باشد. همان‌طور که در قسمت خرید مادربرد توضیح دادیم، مادربردها می‌توانند از قابلیت دوکاناله و جدیداً از قابلیت چهارکاناله پشتیبانی کنند. بهتر است شما هم در موقع خرید رم، از رم‌های دو یا چهارکاناله بهره ببرید.

اگر رم‌های کامپیوترتان در حالت دوکاناله باشند، با همدیگر همکاری می‌کنند و باعث افزایش سرعت سیستم می‌شوند. در حالت چهارکاناله نیز هر چهار رم با یکدیگر همکاری می‌کنند.
رم‌های موجود در بازار به‌صورت‌‌ بسته‌بندی تکی و دوتایی و چهارتایی‌اند. رم‌هایی که در بسته‌بندی‌های دو یا چهارتایی وجود دارند، رم‌هایی هستند که در موقع ساخت، پشت‌سر‌هم تولید شده‌اند و بیشترین سازگاری را با همدیگر دارند. پس توصیه می‌کنم اگر قصد استفاده از قابلیت دوکاناله را دارید، حتماً به‌سراغ رم‌هایی با بسته‌بندی دوتایی بروید. البته شما همواره می‌توانید دو عدد رم تک‌کاناله را کنار هم قرار دهید و به‌صورت دو‌کاناله استفاده کنید؛ ولی سازگاری آن‌ها کمتر از دو عدد رم موجود در یک بسته‌بندی است.

عکس بسته‌بندی تکی و دوتایی رم کامپیوتر

عکس بسته‌بندی تکی و دوتایی رم کامپیوتر

۵- CL یا تایمینگ رم

به‌زبان ساده، CL برابر تعداد کلاک‌پالسی است که طول می‌کشد تا رم پاسخی را به پردازنده بدهد. مثلاً CL5 یعنی ۵ کلاک‌پالس طول می‌کشد تا رم درخواست پردازنده را آماده کند. هرچقدر این عدد کوچک‌تر باشد، بهتر است؛ ولی هرچقدر تکنولوژی ساخت حافظۀ اصلی پیشرفته‌تر شود، عدد CL نیز بالاتر می‌رود و تعداد کلاک‌پالس بیشتری طول می‌کشد تا پاسخ به پردازنده داده شود.

نکته: کلاک‌پالس چیست؟

اگر به‌زبان خیلی ساده و غیرمهندسی بخواهیم بگوییم، کلاک‌پالس در حقیقت همان چیزی است که به‌ آن سرعت پردازنده می‌گوییم. وقتی کلاک‌پالس پردازنده برابر ۲٫۶۰ باشد، به این معناست که می‌تواند ۲میلیارد و ۶۰۰میلیون عمل را در یک ثانیه انجام دهد.

نکته:

در هر نسل رم، چندین CL مختلف وجود دارد. بهترین انتخاب برای شما کوچک‌ترین عدد CL است. نکتۀ مهم این است که تفاوت قیمت بین رم‌هایی با CL مختلف در بازار خیلی زیاد نیست. پس به‌سراغ رم‌هایی با CL کمتر بروید؛ البته تا جایی که جیبتان اذیت نشود.

۶- سیستم خنک‌کننده

بر روی هر اسلات رم، چیپ‌های کوچکی قرار دارند که حافظۀ رم را تشکیل می‌دهند. خنک نگه‌داشتن این چیپ‌ها می‌تواند باعث افزایش کارایی رم‌ها شود. به‌همین دلیل برخی سازندگان در مدل‌های خاص خود، یک سینی گرما (HeatSink) بر روی دو طرف بدنه قرار می‌دهند. این ورقۀ فلزی سطح تماس با هوا را بیشتر می‌کند و باعث خنک‌شدن سریع‌تر می‌شود.

حتی برخی سازندگان رم برای خنک‌‌کردن رم کامپیوتر از فن‌های مخصوصی بهره می‌برند که در شکل، نمونه‌ای را مشاهده می‌کنید که متعلق به شرکت کرس‌ایر است.

شکل فن رم کامپیوتر

شکل فن رم کامپیوتر

۷- اندازه فیزیکی رم

 رم‌های کامپیوتر نیز از لحاظ اندازه در دو دسته قرار می‌گیرند:

دسته اول رم‌هایDIMM  است که مخفف (Dual in-line memory module) هستند و به رم‌هایی گفته می‌شود که سایز بزرگتری دارند و در کیس کامپیوتر قرار می‌گیرند.

دسته دوم رم‌های SO-DIMM که مخفف (Small Outline Dual in-Line Memory Module)  است و به رم‌هایی با اندازه کوچکتر می‌گویند که بیشتر در لپتاپ‌ها و در برخی از کیس‌های با اندازه کوچک یا اصطلاحا Thin Client استفاده می‌شوند.
پس زمانی که می‌خواهیم برای خرید رم به بازار کامپیوتر برویم باید بدانیم که کدام سایز رم را نیاز داریم و همان اندازه را خریداری کنیم.

نکته جالب این است که برخلاف تصور عموم که فکر می‌کنند هرچیزی که کوچکتر است باید ارزان‌تر باشدُ اینجا قضیه برعکس است و رم‌های کوچک‌تر یا SO-DIMM  به مقدار خیلی کمی گرانتر از رم‌های اندازه عادی کامپیوتر است.

 

نمونه رم DIMM و SO-DIMM

 

اصطلاحات بازاری برای خرید رم کامپیوتر:

برای خرید رم کامپیوتر، بهتر است ابتدا نسل آن و میزان حافظه و سپس فرکانس را ذکر کنید و اگر برند خاصی مدنظر دارید، نام برند را نیز بگویید. برای مثال بگویید: «DDR4 16باس ۲۴۰۰ داری؟»، «DDR3 16کینگ چند؟»

فروشندگان حتی نام برندها را نیز خلاصه می‌کنند تا سریع‌تر منظور خود را بیان کنند. برای مثال، برند کینگستون (Kingstone) را کینگ می‌گویند. البته این قضیه فقط برای برندهای بسیار شناخته‌شده است و شما نمی‌توانید هر اسمی را خلاصه کنید و توقع داشته باشید همه منظورتان را بفهمند. مثلاً در خصوص رم، دو برند کینگ‌مکس و کینگستون در صورت خلاصه‌‌شدن، با یکدیگر اشتباه می‌شوند؛ ولی تمام فروشندگان می‌دانند که منظور از لغت کینگ رم‌های کینگستون است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید کتاب هنر خرید کامپیوتر و لپ‌تاپ را خریداری کنید:

 

4/5 (4 نظر)

45 دیدگاه برای “راهنمای خرید رم (Ram) کامپیوتر | معرفی ۷ شاخص تاثیر گذار در خرید

 1. سامان گفته:

  سلام
  آیا صرف دوکاناله بودن پیکربندی یک رم به معنی عملکرد بهتر نسبت به رم تک کاناله ست یا اینکه حتما باید از دو عدد رم یکسان استفاده بشه؟ (با در نظر گرفتن ساپورت شدن توسط مادربرد)
  اصولا پیکربندی دوکاناله به معنای وجود دو ماژوله؟ چون من می خوام سیستمم رو ارتقا بدم و به رم هایی برخوردم که توی مشخصاتشون (حتی توی صفحه سایت سازنده) نوشته بود دوکاناله ولی کیتِ تکی…نمونه ش هم رم Corsair vengeance LPX که مثلا ظرفیت ۸ گیگش یک “عدد” رم ۸ گیگ دوکاناله ست…می خوام بدونم همین یک عدد رم دوکاناله عملکرد مشابه دو عدد رم ۴گیگ یکسان رو داره یا نه؟ اگر نه، پس یک عدد رم دوکاناله چه مزیتی نسبت به یک عدد رم تک کاناله داره؟ من که واقعا گیج شدم
  ممنون میشم زودتر پاسخ بدید چون هرچی می گذره قیمت ها میره بالاتر

  • اردشیر کاویانی
   اردشیر کاویانی گفته:

   سامان جان درود.
   چقدر خوب شد که مدل رم رو نوشتید. من وقتی به سایت سر زدم دیدم چیزی که شما میگید اصلا وجود نداره.
   اگه همون مدل رو سرچ کنید و وارد سایت کرس ایر بشید می‌بینید که برای رم ۸ گیگ نوشته ۸GB *1.
   و این یعنی یه ماژول که کلا ۸ گیگ میشه.

   رم تک کاناله و دوکاناله بازدهی متفاوتی دارند ( لزوما ۲ برابر نیست) و برای استفاده باید دقت کنید که باسشون یکسان باشه و برای اتصال روی مادربرد بر روی پورت های همرنگ قرار بگیرند.

   امیدوارم جواب قانع کننده باشه. اگر چیزی رو متوجه نشدید یا من بد متوجه شدم لطفا بگید که اگه بتونم بیشتر توضیح بدم.
   موفق باشید.

 2. رضا گفته:

  سلام و خسته نباشید
  قصد ارتقاء سیستم رو دارم . و اینا رو میخوام بخرم
  Mother Board: B360M DS3H
  Cpu: Core I5 9400F
  Ram :Adata AD4U266638G19-B DDR4 2666 MHZ Computer Ram 8GB
  اس اس دی اینترنال پایونیر مدل APS-SE۲۰G با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت
  به نظرتون این ترکیب ارتقا سیستم خوبه؟

  • اردشیر کاویانی
   اردشیر کاویانی گفته:

   رضا جان درود
   ببینید تا جایی که من سرچ کردم و دیدم پردازنده ۹۴۰۰F یه ۶ هسته‌ای با ۹ مگ کش هست که خیلی عالیه ولی یه ایرادی که بهش گرفتن اینه که پردازنده گرافیکی حذف شده تا قیمت متعادل بشه.
   حالا اینکه این حذف شدن چقدر تاثیرگذار هست رو باید توی بنچ مارک سایت‌ها ببینی تا متوجه بشی.
   حدسم اینه که نیاز به کارت گرافیک جداگونه داشته باشی.
   ولی در کل سیستم خوبی هست و انتخاب خوبیه.
   موفق باشید.

 3. سعید فاضلی گفته:

  سلام
  رم من DDR3L هست
  با DDR3 فرق میکنه . اگه بخوام یه رم بخرم DDR3L بگیرم یا DDR3???

  • اردشیر کاویانی
   اردشیر کاویانی گفته:

   درود بر شما.
   اون L آخر به معنی Low Power یا Low Voltage هست. بله با DDR3 معمولی فرق داره. توضیحش کمی زیاده و اگر سرچ کنید مقالاتی به فارسی هم موجود هست ولی در کل اگر بخواهید بدونید باید رم DDR3L بگیرید حتما.

   موفق باشید.

 4. میلاد گفته:

  پس بازی هام رونتر اجرا میشن مثل ویچر۳ جیتی وی
  فرقی نداره چه مودل رم۴ گیگ بخرم باهمون رمم ساز گار است یا باید دوتا رم هم مارک بخرم
  الان من رمم ماله ۸ سال پیشه

 5. میلاد گفته:

  سلام اقا من یک رم ۴ گیگ دارم ۲ گیگ گرافیک سیپو کرای۲ دو هستیی من میخام یه رم ۴ گیگ بخرم تعسیری روی کامپوترم داره یانه یا اگه دوتا رم ۴ گیگ بخرم مجموع رم میشه ۸ گیگ یا ۴ گیگ

  • اردشیر کاویانی
   اردشیر کاویانی گفته:

   میلاد جان درود بر شما.
   اول از همه خواهش می‌کنم دیگه لغت‌های مهم رو فارسی ننویس. ۱۰ دقیقه طول کشید تا فهمیدم CPU رو نوشتی ۲ هسته‌ای.
   سوالتون هم کمی نامفهوم هست واسه من. من توضیح میدم اگر بد متوجه شده بودم لطفا منظور رو کامل بگید بهم.

   در حال حاضر رم کامپیوترتون ۴ گیگ هست و می‌خواهید یه رم ۴ گیگ دیگه اضافه کنید که مشکلی نداره و مجموع رمتون میشه ۸ گیگ.
   بله روی سرعتتون تاثیر داره.

   موفق باشید.

 6. رضا گفته:

  با سلام و درود
  من می خوام که رم سیستم رو افزایش بدم
  دو رمِ فعلی سیستم گیل ۱۶۰۰ ddr3 با کلاک ۹ هست
  سوال من اینه که آیا رمی با همین مشخصات ولی با کلاک ۱۱ میشه در کنار این دو رم با کلاک ۹ قرار داد؟
  رمی که مد نظرم هست نانیا ۱۶۰۰ ddr3 با کلاک ۱۱ هست.
  ممنونم

  • اردشیر کاویانی
   اردشیر کاویانی گفته:

   درود بر شما رضا جان.
   بله مشکلی نداره فقط حواستون باشه که ازاین به بعد هر ۴ رم با CL11 کار خواهند کرد.
   البته به مدل مادربرد هم بستگی داره و استثنا هم وجود داره.
   موفق باشید.

 7. علی گفته:

  سلام خسته نباشید مخام یک رم برای کامپیوترم بخرم ممنون میشم راهنمایی کنید

  رم فعلی Apotop DDR3 1333 u dimm 4 gb pc3 10600 1.5v هستش

  رم مد نظرم
  رم سرور DDR3 تک کاناله ۱۳۳۳ مگاهرتز CL9 سامسونگ مدل M393B1K70CHD-CH9 ظرفیت ۸ گیگابایت

  مادر برد من دوتا اسلات برای رم داره / یعنی ۲ کاناله هستش ؟ اگه نه از کجا بفهمم تک کاناله یا دو کاناله ؟

  یک رم خوب معرفی میکنید که با رم خودم سازگاری داشته باشه ؟ مادر برد ایسوس سی پی یو اینتل

 8. سعیدی گفته:

  رم یکی از رم های سیستم خراب شده می خوام یه رم جدید بخرم اما رم مدل قبلی در بازار نیست با مشخصات زیر کدام رم را بخرم و سوال دم اینکه باید هر دو رم را کنار بگذارم یا فقط رم خراب را جایگزین کنم لطفا راهنمایی کنید RAM 2 Team Group Elite 2GB DDR3 1333MHz Single Channel
  gigabyte co Ap41T D3 DDR3 OC
  Intel E5700 2.93 GHz
  green 485 watt
  VAG Gigabyte graphics accelerator driver

  • اردشیر کاویانی
   اردشیر کاویانی گفته:

   آقای سعیدی عزیز درود بر شما

   یه سری رم توی بازار هستن که بهشون میگن Free Bus یعنی روی فرکانس خاصی قفل نشده اند و با بقیه رم ها سازگاری بهتری دارند. یکی از اونا رو بگیرید و در کنار رم قبلی تون که سالم هست قرار بدید.

   موفق باشبد.

   • سعیدی گفته:

    آقای کاویانی از اینکه عالی و بسرعت پاسخ دادید بسیار سپاسگزارم .همیشه سرزنده و موفق و پیروز باشید

    • سعیدی گفته:

     سلام . آقای کاویانی free bus را هر کجا گشتم پیدا نکردم اگر جای سراغ دارید لطفا راهنمایی کنید. یا اگر مدل دیگری سراغ دارید لطفا راهنمایی کنید با تشکر و سپاس

 9. مهدی گفته:

  سلام من چند تا سئوال دارم اگه لطف کنید جوتب بدید ممنون میشم
  ۱٫الان چیزی ب اسم مموری کنترل دیگه روی خود مادر برد نیست؟ و منتقل شدن به سی پی یو؟
  ۲٫ حالا برگردیم ب گذشته مادربردی ک چند تا سری مختلف سی پی یو رو ساپورت میکنه با تعویض سی پیو باسش هم تغییر میکنه؟ یعنی باید رم هم عوض بشه؟
  ۳٫pci e مثلا ورژن ۳ رو میشه به ورژن دو وصل کرد یا برعکس؟در مورد ساتا چطور مثلا اس اس دی با ساتا ۳ رو میشه وصل کرد به ساتا ۲ یا پایین تر؟
  ۴٫هرکارت گرافیک اکسترنالی رو میشه به هر لپتاپی وصل کرد؟
  ۵٫چطوری بفهمیم سی پی یو و کارت گرافیک گلوگاه نمیشن برای هم فرمولی چیزی هست ک با توجه به اون کارت گرافیک مناسب و انتخاب کرد

   • اردشیر کاویانی
    اردشیر کاویانی گفته:

    درود مهدی جان.
    تا اونجایی که من بلدم، این دوتا پارامتر تقریبا هیچ ربطی به هم ندارن.
    چیپسته که تعیین می‌کنه چه پردازنده‌ای ساپورت مبشه و چه رمی و با چه فرکانسی قابل کار هست.

    • مهدی گفته:

     ممنون از پایخگویی منظورتون از چیپست دقیقا چ قطعه ای مموری کنترل یا همون نورث بریج خدا بیامرز ک الان تو سی پی یو هست،؟

     • اردشیر کاویانی
      اردشیر کاویانی گفته:

      درود
      هر مادربوردی یه چیپست داره که مهم‌ترین قطعه مادربورد هست و مدل مادربورد رو براساس اون می‌سنجند. و میشه گفت ترکیب North Bridge و South Bridge را چیپست میگن.
      مثلا H81 ، H110 و یا z380.
      درسته که مموری کنترل به داخل CPU رفته ولی بقیه کارایی مادربورد هنوز براساس چیپست هست.

  • اردشیر کاویانی
   اردشیر کاویانی گفته:

   درود بر شما مهدی جان.
   سوالاتی که پرسیدید تقریبا ربطی به این مقاله نداره.
   لطفا توی مقاله مرتبط سوالتون رو بپرسید و یا اگر پیدا نکردید توی صفحه پرسش و پاسخ.
   اینطوری هرکسی با سرچ به سایت بیاد یه مطلب مرتبط پیدا می‌کنه
   ولی جواب سوال اولت که کمی مرتبط هست.

   از مادربوردهایی که سوکت ۷۷۵ به قبل داشتند، کنترلر رم داخل چیپ شمالی مادربورد قرار داشت ولی از اون به بعد، به داخل پردازنده منتقل شد.

   موفق باشید.

 10. مهدی گفته:

  سلام وعرض ادب
  برای گیم قصد ارتقائ رم دارم در حال حاضر یک رم Kingston HyperX 4GB DDR4 2400MHz دارم
  مادر برد ASUS H310 PLUS باس ۲۶۶۶ فقط دو اسلات رم دارم
  CPU INTIL 8100
  مدل مد نظرم جی اسکیل ریپ جاوز ۱۶ یا ۸ هست
  ۱- اگر یک جی اسکیل ۸ گیگ باس ۲۴۰۰ بزارم کنار کینگستون مشکلی پیش نمیاد چون شنیدم کینگستون تو حالت دوال اذیت میکنه؟
  ۲- اگر جی اسکیل ۱۶ گیگ ( دو تا ۸ ) بگیرم بهترین انتخاب باس برای استفاده از سقف سرعت چه باسی هست با توجه به سیستمم ؟
  ۳- مادر بردم باسش ۲۶۶۶ هست اگر برای اینده نگری باس رو کمی بیشتر بگیرم مثلا ۳۰۰۰ یا ۳۲۰۰ سیستمم روشن میشه ؟
  ممنون میشم پاسخ بدبد

  • اردشیر کاویانی
   اردشیر کاویانی گفته:

   درود بر شما مهمدی جان.
   به ترتیب پاسخ می‌دهم:
   ۱- خیر هیچ ربطی ندارد و فقط باید باسشون با هم یکی باشه. اگر باس بالاتر بزارید هر دو با باس کمتر کار می‌کنه که یعنی پولتون رو ریختید دور.
   ۲- حداکثر رمی که می‌تونی ببندی ۲۶۶۶ هست.
   ۳- خیر. امکان ندارد و باید حداکثر ۲۶۶۶ باشه. اگر با هر باسی کار می‌کرد که می‌نوشت FreeBus. در ضمن اسم این کار آینده نگری نیست.

   راستی شما که اطلاعات انقدر خوبی دارید، می‌تونید با یادگیری حرفه‌ای تر اسمبل کردن و رفع اشکال سیستم و … برای خودتون از همین راه درآمد عالی کسب کنید.
   یه سر به دوره ساخت کسب‌و کار یک‌نفره کامپیوتری ما بزنید. با گذروندن این دوره شما می‌تونید به دیگران کمک کنید و یاد بدید.

 11. کوروش گفته:

  درود بر شما مهندس خدا قوت
  چرا بعضی رم های یک مدل یک سایز و یک حافظه بعضی هاشون دوطرفش آی سی داره و بعضی هاشون یک طرفش تفاوتش چیه اصلا چه فرقی میکنه؟

  • اردشیر کاویانی
   اردشیر کاویانی گفته:

   درود بر شما کوروش عزیز.
   این تفاوت برمی‌گرده به تکنولوژی ساخت قطعه توسط شرکت سازنده.
   همون طور که قطعا می‌دونید، هرچقدر تکنولوژی رشد می‌کنه، شرکت‌ها می‌تونند قطعات رو با تکنولوژی نانومتر کمتری تولید کنند. مثلا اگر تا پارسال حافظه‌ها مثلا با تکنولوژی ۱۶ نانومتری تولید می‌شدند، الان با تکنولوژی ۱۱ نانومتری تولید می‌شوند. حالا که می‌شه یه قطعه رو با تکنولوژی بالاتری ساخت خوب حجمش هم کم میشه. پس شرکت سازنده فقط از یک‌طرف برد برای نصب قطعات استفاده می‌کنه.
   اگر دقت کرده‌باشید حجم بالاتری از همون مدل رم رو بگیرید چیپ‌ها در هر دوطرف قرار می‌گیرند. یعنی مثلا رم ۴ گیگ چیپ‌ها در دوطرف هستند ولی مدل ۲ گیگ فقط یکطرف ماژول رم چیپ داره.
   اگر دوست دارید بیشتر یاد بگیرید، حتما کتاب من رو بخونید.
   موفق باشید.

 12. اشتراک‌ها: آموزش سخت افزار (Hardware) کامپیوتر بر اساس بدن انسان + مثال | بهترین روش یادگیری قطعات کامپیوتر (برای دوستداران تکنولوژی)

 13. سیاوش گفته:

  سلام خیلی مطالب سایتتون مفیده من یک سوالی داشتم
  این که میگن گرافیکتون شیر هستش و از رمتون استفاده میکنه این به چه صورت هستش؟؟؟

  • اردشیر کاویانی
   اردشیر کاویانی گفته:

   اگر گرافیک کامپیوتر شما به صورت OnBoard باشه یعنی حافظه گرافیکی مجزا نداره و باید برای تامین مقدار رم مورد نیاز، از رم کامپیوترتون استفاده کنه.
   در این حالت می‌گیم گرافیک شیر داره و به مقداری که براش تعیین شده از رم کامپیوتر رو در اختیار می‌گیره.
   قطعا این نوع گرافیک کارایی و سرعت پایین‌تری خواهند داشت.

 14. ETO گفته:

  سلام ببخشید من میخاستم رم ۲ بگیرم
  رم خودم دوتا دو با فرکانس ۶۶۷
  الان ی رم دو بزارم با فرکانس ۶۶۷ مشکلی نداره
  ممنون میشم از جوابتون

  • اردشیر کاویانی
   اردشیر کاویانی گفته:

   درود بر شما
   من درست متوجه سوالتون نشدم. گفتید دو تا رم دو دارید و حالا می‌خواهید یک رم دیگه اضافه کنید درسته؟
   اگر مادربوردتون جای اضافه کردن رو داره مشکلی نیست. بله فرکانس باید همون ۶۶۷ باشه.
   موفق باشبد.

 15. متین گفته:

  با سلام و عرض خسته نباشید
  میخواستم بگم مطالب سایتتون خیلی خوب
  و کوتاه و مختصره و در عین حال مفید و بدرد بخور.
  با تشکر از شما

 16. مجتبی گفته:

  سلام خسته نباشین . خیلی ممنون میشم که جواب بدین:
  برای سیستم خودم که رم آن ۴ هست و کارت گرافیکش nvidia gt 730 هستش.
  اگر یک رم چهار گیگی بخرم بیاد کارت گرافیک اونو هم عوض کنم؟

 17. مصطفی گفته:

  من یه رم ۴ گیگ ddr4 team group delta t force ۲۴۰۰ cl15 دارم اگه یه رم کینگستون ۴ گیگ ddr4 ۲۴۰۰ هم بزارم روش کامپیوتر میخونه دیگه مشکلی نیس یا اگه یدونه از همین مدلی که الان دارم بخرم بهتر کار میکنه لطفا جواب بدین خیلی مهمه برام

  • اردشیر کاویانی
   اردشیر کاویانی گفته:

   درود بر شما
   در انتخاب رم چیزی که باید دقت کنید فرکانس رم هست و نه حجم. الان طبق گفته شما رمی که قراره بخرید هم فرکانس (باس) ۲۴۰۰ هست. پس مشکلی نداره.
   نکته ای که باید دقبت کنید اینه که شما می‌تونید حتی یک رم ۸ گیگ رو در کنار رم فعلی قرار بدید به شرطی که باس یکسانی داشته باشه.

   اگر دوست دارید نکات بسیار حرفه‌ای تری را درباره سخت افزار یاد بگیرید توصیه می‌کنم کتاب من رو بخونید.
   موفق باشید.

 18. بهنام گفته:

  سلام.میخواستم چارتا رم بخرم یه گزینه اینه چارتا کینگستون که خیلی معروف و معتبره بخرم بدیش اینه که تایمینگش ۱۱-۱۱-۱۱ است یه گزینه اینه چارتا سامسونگ یا کروشیال بخرم که تایمینگشان ۶ است. نظرتون چیه کدومو بخرم؟ممنون میشم جواب بدید.

  • اردشیر کاویانی
   اردشیر کاویانی گفته:

   درود بر شما بهنام جان.
   کاش کمی بیشتر توضیح می‌دادی درباره هر دو مدل رم.
   اگر به متن مقاله دقت کنی چندین پارامتر وجود داره که باید در هنگام خرید دقت کنی و تاثیر اونها شاید بیشتر باشه.
   و شما جواب این سوال‌ها رو ندادی.
   رم‌ها DDR4 هستند یا DDR3 ؟
   فرکانس هر جفتشون یکی هست؟
   چرا تایمینگ‌ها انقدر متفاوته؟؟ اگر نسلشون یکی باشه نباید اینطور باشه.

   ولی به هر حال اینو هم یادتون باشه که کینگستون برند خیلی خوبی هست ولی در بازار ایران تقلبی زیاد داره.
   و اینکه کروشیال جزو برندهای برتر دنیا است و اونقدر خوب هست که من به کینگستون ترجیحش بدم.

 19. حسین فاضل
  حسین فاضل گفته:

  سلام بابت کتاب « هنر خرید کامپیوتر و لپ تاپ » یک دنیا ممنونم کتاب خیلی مفید و کاملیه و به هر سوالی که داشتم و حتی بیشتر از آن پاسخ داده شد باز هم ممنون

  • اردشیر کاویانی
   اردشیر کاویانی گفته:

   درود بر شما
   خیلی خوشحالیم که کتاب برایتان مفید بوده است.
   در ضمن خریداران کتاب می‌توانند فیلم همایش کتاب را به رایگان دریافت کنید.
   برای این کار به تیم پشتیبانی ایمیل بزنید یا فرم تماس با ما را پر کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوست داریدمهندس واقعی کامپیوتر بشید؟

دوره رایگان ایمیلی

بهترین دوره ایمیلی طراحی شده در ایران برای کامپیوتر دوستان
میخواهم مهندس کامپیوتر شوم
کافیه ایمیل‌تون رو وارد کنید تا روزی یک درس  براتون ارسال بشه.
close-link