رم کامپیوتر

راهنمای خرید رم (Ram) کامپیوتر | معرفی ۷ شاخص تاثیر گذار در خرید

حافظۀ اصلی یا رم کامپیوتر (Ram) یکی از قطعات مهمی است که باید حتما برای کامپیوترتان تهیه کنید. پس بیایید با دید یک مهندس کامپیوتر با وظیفۀ رم کامپیوتر آشنا شویم :

رم کامپیوتر مانند حافظۀ کوتاه‌مدت انسان است؛ با این تفاوت که انسان اگر به خواب برود حافظه‌اش پاک نمی‌شود، ولی کامپیوتر اگر خاموش شود، حافظۀ کوتاه‌مدتش پاک می‌شود. تمامی اطلاعاتی که در کامپیوتر مشاهده‌ می‌کنید و سیستم با آن‌ها کار می‌کند، درون رم قرار گرفته است. به‌طور کلی هر پردازش و درخواستی که بخواهد به پردازنده ارسال شود، باید از طریق حافظۀ اصلی انتقال داده شود؛ چون تنها رم است که می‌تواند بسیار سریع با پردازنده ارتباط برقرار کند.

پس ‌خرید رم مناسب تأثیر چشمگیری بر سرعت سیستم شما دارد و باید به ۷ شاخص‌ زیر در هنگام خرید رم دقت کنید.

۱- نسل حافظه

برای خرید رم باید به تکنولوژی حافظه‌ای که مادربرد و پردازنده پشتیبانی‌اش می‌کند، دقت کنید. مادربردهای امروزی از نسل رم‌های DDR4 (Double Data Rate 4) پشتیبانی می‌کنند. تکنولوژی DDR در ساخت رم‌ها استفاده شده است و عدد جلوی آن مشخص می‌کند که این تکنولوژی در کدام نسل خود به‌سر می‌برد. نسل‌های قبلْ DDR1 و DDR2 و DDR3 بودند. تکنولوژی رم تأثیر مستقیمی بر سرعت حافظۀ اصلی می‌گذارد و هر نسل به‌مراتب سریع‌تر از نسل قبلی است.

طراحان با تغییر مکان یک شیار در حافظۀ اصلی، به شناسایی بهتر و اشتباه‌نشدن نسل‌های مختلف کمک کرده‌اند. در شکل زیر نسل‌های مختلف رم کامپیوتر را از لحاظ شکل ظاهری مشاهده می‌کنید.

شکل نسل‌های مختلف رم کامپیوتر

شکل نسل‌های مختلف رم کامپیوتر

۲- مقدار حافظه (ظرفیت رم)

میزان حافظه را می‌توان مهم‌ترین معیار در انتخاب رم کامپیوتر دانست. هرچه ظرفیت رم کامپیوترتان بیشتر باشد، سرعتش افزایش پیدا می‌کند. میزان حافظۀ کامپیوتر را برحسب مگابایت می‌سنجند؛ ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی و بالارفتن میزان رم‌ها، آن‌ها را با ظرفیت گیگابایت می‌سنجند. مرسوم‌ترین مقدار رم‌های امروزی از ۲ تا ۶۴ گیگابایت است. هر گیگابایت معادل ۱۰۲۴ مگابایت است.

خارج از گود:

سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ در نسخۀ ۳۲بیتی به حداقل ۱ گیگابایت رم و در نسخۀ ۶۴بیتی به حداقل ۲ گیگابایت رم برای اجرا نیاز دارد. البته این مقدار حداقلی (Minimum Requirements) است و کارایی مناسبی ندارد.
حواستان باشد نسخۀ ۳۲بیتی ویندوز فقط قادر به پشتیبانی از ۴ گیگابایت رم است و اگر کامپیوتر شما بیش از این مقدار رم دارد، باید حتماً به‌سراغ نسخۀ ۶۴بیتی بروید تا رم کامپیوترتان بدون استفاده نماند.

۳- فرکانس حافظۀ رم (BUS)

فرکانس حافظۀ رم بر اساس مگاهرتز مشخص می‌شود. فرکانس بالاتر به‌معنی سرعت بیشتر است. فرکانس رم را سازندۀ آن مشخص می‌کند؛ ولی با پشتیبانی پردازنده و چیپست مادربرد است که می‌تواند به‌درستی کار کند.

نکته:

اسلات‌های حافظۀ اصلی که قرار است بر روی سیستم قرار بگیرند، باید دارای فرکانس یکسانی باشند تا کارایی سیستم به حداکثر برسد. تصور کنید دو اسب قوی و تندرو کالسکه‌ای را می‌کشند. این دو مسیر مشخصی را با حداکثر سرعتشان در ۱۰ دقیقه طی می‌کنند. اگر شما برای افزایش توان این دو اسب، یک اسب دیگر به ‌این مجموعه اضافه کنید که سرعت کمتری دارد، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ کالسکۀ شما دیرتر به مقصد می‌رسد؛ یعنی همان مسیر را در ۱۵ دقیقه طی می‌کند. چون دو اسب دیگر باید سرعت خود را کاهش بدهند تا اسب سوم همراه آن‌ها حرکت کند. همین اتفاق زمانی رخ می‌دهد که فرکانس رم‌های کامپیوترتان متفاوت باشد. در این حالت، تمام رم‌ها با فرکانس پایین‌تر کار می‌کنند. پس اگر قصد دارید چندین رم بر روی کامپیوتر قرار دهید، باید حتماً فرکانس یکسانی داشته باشند.

۴- پیکربندی چندکاناله

قراردادن دو یا تعداد بیشتری رم در کنار یکدیگر بر روی مادربرد را پیکربندی چندکاناله می‌گویند. تعداد رم‌ها باید زوج باشد. همان‌طور که در قسمت خرید مادربرد توضیح دادیم، مادربردها می‌توانند از قابلیت دوکاناله و جدیداً از قابلیت چهارکاناله پشتیبانی کنند. بهتر است شما هم در موقع خرید رم، از رم‌های دو یا چهارکاناله بهره ببرید.

اگر رم‌های کامپیوترتان در حالت دوکاناله باشند، با همدیگر همکاری می‌کنند و باعث افزایش سرعت سیستم می‌شوند. در حالت چهارکاناله نیز هر چهار رم با یکدیگر همکاری می‌کنند.
رم‌های موجود در بازار به‌صورت‌‌ بسته‌بندی تکی و دوتایی و چهارتایی‌اند. رم‌هایی که در بسته‌بندی‌های دو یا چهارتایی وجود دارند، رم‌هایی هستند که در موقع ساخت، پشت‌سر‌هم تولید شده‌اند و بیشترین سازگاری را با همدیگر دارند. پس توصیه می‌کنم اگر قصد استفاده از قابلیت دوکاناله را دارید، حتماً به‌سراغ رم‌هایی با بسته‌بندی دوتایی بروید. البته شما همواره می‌توانید دو عدد رم تک‌کاناله را کنار هم قرار دهید و به‌صورت دو‌کاناله استفاده کنید؛ ولی سازگاری آن‌ها کمتر از دو عدد رم موجود در یک بسته‌بندی است.

عکس بسته‌بندی تکی و دوتایی رم کامپیوتر

عکس بسته‌بندی تکی و دوتایی رم کامپیوتر

۵- CL یا تایمینگ رم

به‌زبان ساده، CL برابر تعداد کلاک‌پالسی است که طول می‌کشد تا رم پاسخی را به پردازنده بدهد. مثلاً CL5 یعنی ۵ کلاک‌پالس طول می‌کشد تا رم درخواست پردازنده را آماده کند. هرچقدر این عدد کوچک‌تر باشد، بهتر است؛ ولی هرچقدر تکنولوژی ساخت حافظۀ اصلی پیشرفته‌تر شود، عدد CL نیز بالاتر می‌رود و تعداد کلاک‌پالس بیشتری طول می‌کشد تا پاسخ به پردازنده داده شود.

نکته: کلاک‌پالس چیست؟

اگر به‌زبان خیلی ساده و غیرمهندسی بخواهیم بگوییم، کلاک‌پالس در حقیقت همان چیزی است که به‌ آن سرعت پردازنده می‌گوییم. وقتی کلاک‌پالس پردازنده برابر ۲٫۶۰ باشد، به این معناست که می‌تواند ۲میلیارد و ۶۰۰میلیون عمل را در یک ثانیه انجام دهد.

نکته:

در هر نسل رم، چندین CL مختلف وجود دارد. بهترین انتخاب برای شما کوچک‌ترین عدد CL است. نکتۀ مهم این است که تفاوت قیمت بین رم‌هایی با CL مختلف در بازار خیلی زیاد نیست. پس به‌سراغ رم‌هایی با CL کمتر بروید؛ البته تا جایی که جیبتان اذیت نشود.

۶- سیستم خنک‌کننده

بر روی هر اسلات رم، چیپ‌های کوچکی قرار دارند که حافظۀ رم را تشکیل می‌دهند. خنک نگه‌داشتن این چیپ‌ها می‌تواند باعث افزایش کارایی رم‌ها شود. به‌همین دلیل برخی سازندگان در مدل‌های خاص خود، یک سینی گرما (HeatSink) بر روی دو طرف بدنه قرار می‌دهند. این ورقۀ فلزی سطح تماس با هوا را بیشتر می‌کند و باعث خنک‌شدن سریع‌تر می‌شود.

حتی برخی سازندگان رم برای خنک‌‌کردن رم کامپیوتر از فن‌های مخصوصی بهره می‌برند که در شکل، نمونه‌ای را مشاهده می‌کنید که متعلق به شرکت کرس‌ایر است.

شکل فن رم کامپیوتر

شکل فن رم کامپیوتر

۷- اندازه فیزیکی رم

 رم‌های کامپیوتر نیز از لحاظ اندازه در دو دسته قرار می‌گیرند:

دسته اول رم‌هایDIMM  است که مخفف (Dual in-line memory module) هستند و به رم‌هایی گفته می‌شود که سایز بزرگتری دارند و در کیس کامپیوتر قرار می‌گیرند.

دسته دوم رم‌های SO-DIMM که مخفف (Small Outline Dual in-Line Memory Module)  است و به رم‌هایی با اندازه کوچکتر می‌گویند که بیشتر در لپتاپ‌ها و در برخی از کیس‌های با اندازه کوچک یا اصطلاحا Thin Client استفاده می‌شوند.
پس زمانی که می‌خواهیم برای خرید رم به بازار کامپیوتر برویم باید بدانیم که کدام سایز رم را نیاز داریم و همان اندازه را خریداری کنیم.

نکته جالب این است که برخلاف تصور عموم که فکر می‌کنند هرچیزی که کوچکتر است باید ارزان‌تر باشدُ اینجا قضیه برعکس است و رم‌های کوچک‌تر یا SO-DIMM  به مقدار خیلی کمی گرانتر از رم‌های اندازه عادی کامپیوتر است.

 

نمونه رم DIMM و SO-DIMM

 

اصطلاحات بازاری برای خرید رم کامپیوتر:

برای خرید رم کامپیوتر، بهتر است ابتدا نسل آن و میزان حافظه و سپس فرکانس را ذکر کنید و اگر برند خاصی مدنظر دارید، نام برند را نیز بگویید. برای مثال بگویید: «DDR4 16باس ۲۴۰۰ داری؟»، «DDR3 16کینگ چند؟»

فروشندگان حتی نام برندها را نیز خلاصه می‌کنند تا سریع‌تر منظور خود را بیان کنند. برای مثال، برند کینگستون (Kingstone) را کینگ می‌گویند. البته این قضیه فقط برای برندهای بسیار شناخته‌شده است و شما نمی‌توانید هر اسمی را خلاصه کنید و توقع داشته باشید همه منظورتان را بفهمند. مثلاً در خصوص رم، دو برند کینگ‌مکس و کینگستون در صورت خلاصه‌‌شدن، با یکدیگر اشتباه می‌شوند؛ ولی تمام فروشندگان می‌دانند که منظور از لغت کینگ رم‌های کینگستون است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید کتاب هنر خرید کامپیوتر و لپ‌تاپ را خریداری کنید:

 

4.7 9 votes
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
اطلاع از
guest

113 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین
Inline Feedbacks
View all comments
نوید

سلام من یه مادربرد msi z370 gaming pro carbon ac دارم، تو مشخصاتش برای ساپورت رم نوشته تا ۴۰۰۰مگاهرتزو ساپورت میکنه، میخام cpu core i7-8700k بخرم ولی تو مشخصات cpu زده رمو تا ۲۶۶۶مگاهرتز ساپورت میکنه، میخاستم بدونم برای خرید رم کدوم سرعتو مرجع خریدم قرار بدم؟

amir

سلام. وقت بخیر. من به تازگی کیس جدید جمع کردم.حدود ده روزه. روزی چند مرتبه هنگ میکنه. یک صفحه آبی میاد.بازی نصب کردم. به محض اینکه میخوای وارد بازی بشی. یهو از بازی میاد بیرون. یکی از دوستام اومد ویندوز دوباره زد. ولی مشکل حل نشد. ممکنه رم با مادربرد… بیشتر »

مدیر سایت

سلام باید کد اروری که پایین صفحه آبی بهتون میده رو گوگل کنید

محمد علی سرمدی

سلام من یک دستگاه Lenovo g-550 دارم میخواتم رمش دوگیگه میخواستم ارتقاعش بدم میخواستم ببینم چه نوع رمی به این لپ تاپ میخوره

Amir

میتونه رو همون ۱۸۶۶ کار کنه یا کلا کار نمیکنه؟

Amir

سلام من یه مادربرد ddr3 دارم که روس نوشته تا ۱۸۶۶ مگاهترز ذم رو ساپرت میکنه
میخاستم بدونم اگه ۲۴۰۰ بندازم این از ۱۸۶۶ تاس استفاده میکنه یا کلا کار نمیکنه؟

مدیر سایت

سلام با فرکانس ۱۸۶۶ کار میکنه . در موارد خیلی خیلی کمی ممکنه کار نکنه

مهدی

سلام. من دو تا لب تاپ دارم که یکی لپ تاپ ایسر اسپایر ای۱-۵۷۱ جی ۵۳۲۱۴G50Mnks است و یکی دیگه لنوو IDEAPAD Z510 هست. لنوو سوخته یعنی اب ریخته شده روش. من خواستم ببینم چطور بفهمم که میشه رم لنوو ره به ایسر زد یا خیر؟ اگر کمکم کنید خیلی… بیشتر »

مدیر سایت

مشخصات رم هارو باید ببینید و همینطور مشخصات مادربرد و cpu دو لپتاپ رو . که متوجه بشید رنج و باس فرکانس رم هاشون بهم میخوره یا خیر .

hadi

باسلام. سوال من اینکه اصلا چه جوری میشه از روی <<ظاهر فیزیکی رم لب تاپ >>میشه تشخیص داد که آ یا تک کاناله هست تا دوکاناله, چون موقع خرید رم مثلا دوتا رم کروشییال ۱۶ گیگ وهم فرکانس که همه مشخصات شون یکی هست حتی تونوشته های لیبل شون یه جور… بیشتر »

مدیر سایت

با سلام تک کانال و دوکانال بودم ویژگی مادربرد هست نه رم .
اینکه موقع خرید اسم تک کانال یا دوکانال روی رم مینویسم به این منظور هست که سازگاری کاملی باهم دارن . مثل یک بسته دوتایی رم که دوکانال روش مینویسن.

Sina

سلام خسته نباشید. میخواستم بپرسم برای اضافه کردن یک رم دیگه به سیستم یکی بودن تایمینگ رم با رم روی سیستم مهمه؟

مدیر سایت

سلام خدمت شما خیر یکسان بودن فرکانس یا همون باس مهمه.

AMIR

سلام میخام ببینم H110MHV3 به رم ۴ روشه چی پیشنهاد میکنید ارتقاش بدم یا نه

مدیر سایت

با سلام خدمت شما . داخل صفحه پرسش و پاسخ مطرح بفرمایید.

Sajjad

ببخشید میشه بجای رم ۱۰۶۰۰ یک رم ۱۲۸۰۰ گذاشت؟

مدیر سایت

باید ببینید مادربردتون چه فرکانسی ساپورت میکنه

Muhammad

سلام و خسته نباشید… چطور بفهمم که مادربورد من گرافیک یا سی پی یوش قابل ارتقاست؟ تو سایت سازنده در مورد رم نوشته support up to 8 GB ولی درمورد گرافیک یا سی پی یو چیزی نفهمیدم… سیستم من رمش دو هست و دو تا اسلات داره که یکیش ماله… بیشتر »

مدیر سایت

https://4rahecomputer.com/question/
با سلام سوالات در صفحه پرسش و پاسخ جواب داده میشه. 🌹

hldvshl

سلام ببخشید شما چجوری مدل کارت گرافیک خودتون رو فهمیدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مدیر سایت

با سلام میتونید ب این روش در این مقاله مدل قطعاتتون رو پیدا کنید
https://4rahecomputer.com/can-i-run/

آزی

شکل بایوس را میشه نشونبدهید.سپاس

مدیر سایت

با سلام BIOS ‌رو سرچ کنید در گوگل عکساش میاد .🙏

آزی

سلام. اونجادرتصویر”نسلهای رم”چرا رم دوتای اول هیچ اختلاف ظاهری بارم آخری۴ ندارد؟سپاس

مدیر سایت

با سلام در این عکس که لینک کردم بهتره مشخصه می‌تونید مشاهده کنید.

سپیده

سلام خسته نباشید. مقاله کامل و جامع بود. من یک سوال دیگه هم داشتم. ممنون میشم بهم پاسخ بدید بشدت نیاز دارم به جوابش . چندوقت پیش من لپتاپ خریدم با رم ۴٫ چون نیازم بود رمش ۸ باشه دادم ۸ زدن روش . الان با اسپیسی هم چک کردم… بیشتر »

مدیر سایت

با سلام خدمت شما . احتمالا با حساب اختلاف قیمت رم ها رم ۸ رو براتون حساب کردت و رم ۴ و با یه قیمتی از رم ۸ ازون کم کردن در مورد سوال کند بودن لپتاپ اگر خیلی ساله ویندوزتون رو عوض نکردید ویندوز رو عوض کنید اگر هم… بیشتر »

سپیده

ممنونم از پاسخ سریعتون. من لپتاپو تازه خریدم حدودا ۵ ماه کمتر و ویندور ۱۰ پرو هست. و اینکه قیمت رم فکر کنم ۳۶۰ تومن دادم اون وقت. هارد لپتاپ ۱ ترابایته. مدلش آیدیاپد ۳۳۰ لنوو هست که توی دیجیکالا هم اسمش مدل ان ایکس بی هست و نظراتشو که… بیشتر »

arash kaviani

وقتتون بخیر معیار های زیادی هستن که روی کارکرد سیستم تاثیر گزار هستن که مهمتر از میزان رم سرعت پردازش سی پی یو توی لپ تاپ شما هستش و با توجه به عدد ۱.۱۰gh احتمال زیاد قطعه ای که گلوگاه سیستم شما هستش سی پی یو دستگاهتون هستش. مدل تولید… بیشتر »

سپیده

سلام. ممنونم از پاسختون. راستش نمیدونم تولیده چنده ولی همین تازگیا خریدمش ۵ ماهه تقریبا و آیدیا پد ۳۳۰ یک ترا هارد. ۱٫۱۰ گیگاهرتز سی پی یو . اینتل و سلرون. رمش هم ۴ بود دادم ۸ انداختن روش و کااااشششش بیشتر دقت میکردم رو رمش . الان خیلی پشیمونم… بیشتر »

arash kaviani

ببینید این موضوع به چندین چیز بستگی داره که همه با هم سرعت کامپیوتر شما رو تعیین میکنن و نمیشه گفت حجم رمتونو تغییر بدید سرعتش بالا و پایین میشه. من پیشنهاد میدم به یک متخصص کامپیوتر سیستم رو نشون بدید تا بتونن کامل راهنماییتون کنن. اگر نصب ویندوز بلد… بیشتر »

سپیده

ممنونم

mahdi

سلام ببخشید یک سوال داشتم من یک رم hp. دارم میخام یک رم هم بخرم ولی همه میگن باید مارکش مثل هم باشه تا دو کاناله یا عادی کار کنه ایا درسته چون رم. hp. گیر نمیاد ممنون میشم همینجا جواب بدید.

مدیر سایت

با سلام . اینکه یک مارک باشن خیر باید هم فرکانس یا باس یکسان داشته باشن مثلا ۱۳۳۳ که روی قطعه رم نوشته شده. باس رم تون رو ببینید و دقیقا رم بعدی رو با همون فرکانس بخرید تا سازگاری داشته باشند.

متین

سلام ببخشید من رم خریدم باید رم را به کامپیوتر آشنا کنم یا خودش آشنا میشه

مدیر سایت

با سلام . رم رو به مادربرد متصل کنید کافی است. ☺

Farhad

سلام من به مادربرد سفارش دادم که نوشته حد اکثر باس ۲۱۳۳ و دوال چنان ….من رم ۲۴۰۰تک کاناله سفارش دادم آیا مشکلی پیش نمیاد مرسی

مدیر سایت

با سلام . چرا مشکل این میشه که رم تون با فرکانس ۲۱۳۳ که مادربردتون ساپورت میکنه استفاده میشه ینی مقداری ضعیف تر.

سینا

سلام استاد یه سوال داشتم من الان یه رم ۱ گیگ DDR2 دارم رو سیستمم و مشخصات مادر بردمو سرچ کردم که ببینم چه مقدار رم با فرکانس ساپورت میکنه و تو گوگل زده بود ۸۰۰ مگاهرتز یعنی نمیتونم دو عدد رم ۲ گیگ ۸۰۰ مگاهرتز وصل کنم؟فقط یکی میشه؟

سینا

مشخصات مادر بردم ASUSTeK Computer INC. P5KPL-SE هست تا چقدر رم ساپورت میکنه؟

مدیر سایت

با سلام گوگل بزنید قسمت specific مشخصات مادربردتون رو ببینید.

مدیر سایت

سلام . ۸۰۰ مگاهرتزی ک زده یعنی رم هایی با فرکانس بالاتر رو قبول نمیکنه . نه اینکه جمع فرکانس به ۸۰۰ برسه. پس مشکلی نیست میتونید ۴ تا رم با فرکانس ۸۰۰ بندازید اصلا مشکلی نیست. اما اینکه مادربردتون تا چند گیگ رم رو ساپورت میکنید محدودیت داره و… بیشتر »

بکتاش

با سلام خدمت اساتید میخواستم ۳ ماژول رم به سیستمم اضافه کنم منتها برام مهمه که سرعتم پایین نیاد ضمن اینکه این مدل رما هم انگار خیلی سخت گیر میاد مشخصات سیستم بنده اینه : مادربرد : ASUS RAMPAGE III EXTREME رم : CURSIAL Ballistix باس ۱۶۰۰ تایمینگ ۸-۸-۸-۲۴ ۱٫۶۵V… بیشتر »

مدیر سایت

با سلام . بعله سازگاری دارند.

کریمی

سلام و درود جناب کاویانی
از اطلاعات مفیدی که به اشتراک گذاشتید ، ممنونم
برای تبلت سامسونگ گلکسی مدل
SM_T705
نیاز دارم رم مناسب تهیه کنم.
چه مدلی را پیشنهاد می کنید؟

مدیر سایت

با سلام خدمت شما این مطلب برای رم های کامپیوتر هست نه برا رم های گوشی و تبلت ، رم های گوشی قابل ارتقا نیستند اگر منظور شما حافظه تبلتتون هست که داخل مشخصات تبلتتون نوشته شده تا چه مقدار حافظه جانبی ساپورت میکنه.

مهدی

سلام مهندس جان من سیستمم نسبتا قدیمیه و رمش ۲ هست میخوام یه رم دیگه ۲ هم کنارش بزارم اما نمیدونم میشه یا نه . مشخصات سیستمم اینه : cpu : intel e5700 3ghz و ram : 2 g single-channel ddr2 و motherboard : Gigabyte Technology Co. Ltd. 945GZM-S2 (Socket… بیشتر »

hossein

سلام . میخواستم ببینم در خرید رم نوع و مشخصات cpu هم مهمه یا تطابق با مشخصات مادربرد کفایت میکنه. مثلا من میخوام یه رم هشت ۱۶۰۰بگیرم . مادربردم ساپورت میکنه ولی cpu رو نمیدونم . cpu من g3240 هستش . لطفا راهنمایی کنید

Ali Daya

سلام اقای کاویانی cpuمن مدلE5200هست می خواهم یک رم ۴ گیگ بخرم مشکلی نیست

محمد

سلامی دوباره من یک مادر برد خریداری کردم که استاندارد حافظه اون تا۲۶۶۶مگا هرتز میرسه آیا میتونم دوتا رم ۲۴۰۰بندازم؟البته اینم بگم که مادر برد۲۴۰۰روهم صاپرت میکنه

محمد

باسلام من یک مادر برد دوکاناله دارم آیا میتونم دوتا رم تک کاناله بندازم؟

Poorya

سلام
ممنون از مطلب مفیدتون. من یک لبتاپ Dell Precision 4600 دارم. قبلا ۴ گیگ رم داشت، به ۲تا ۸ گیگ ۱۳۳۳ مگاهرتز ارتقا دادم. میخوام ببینم آیا میتونم از اون ۴ گیگی هم استفاده کنم؟ روی رم ۴ نوشته (۴GB 2Rx8 PC3 – 10600S-09-11-F3)

محمد مهدی

سلام من این مدل رم Geil Evo Potenza DDR4 3200MHz CL16 Single Channel Desktop RAM – 8GB و یا Geil SUPER LUCE RGB SYNC DDR4 3000MHz CL16 Single Channel Desktop RAM 8GB این مدل آیا امکان این وجود داره که دو عدد از این مدل را خریداری کنم و دو… بیشتر »

arash kaviani

اگه مادربردتون قابلیتش رو داشته باشه امکانش هست ولی بخاطر یکی نبودن سرعت های رم هاتون هر دو با سرعت رمی که سرعتش پایینتر هستش کار میکنن و براتون به صرفه نیست.
بهتره که دو رمه هم سرعت پیدا کنید و استفاده کنید

amirhnp

سلام بابت اطلاعات جامعتون سپاسگزارم لب تاب من Z510 لنوو هست ۶ گیگ رم روی خودش هست یه ۴ گیگ ( Hynix ) و یه ۲ گیگ ( ramaxel ) . رم ۴ گیگش مشکل پیدا کرده می خوام عوضش کنم و از طرفی چون در اینده می خوام ssd… بیشتر »

امید

سلام میخوام رم لپتاپم رو ارتقا بدم، مدل لپ تاپ hp 2011 هستش،دوتا رم یک گیگ روش هستش بامشخصات زیر ddr3,pc10700(667) A data technology Frequency:457mhz, Voltage 1.5 حالاسوالم اینه که دو تا رم دو گیگ پشتیبانی میکنه یا از یک رم دو گیگ استفاده کنم سوال بعدی اینه که مادربرد… بیشتر »

متین

سلام من از کجا بدانم که مادربرد من تا چقدر ارتقا داده می شود؟(مثلا رم سی پی یو و گرافیک) ممنون

کیا

سلام خسته نباشید من راستیتش چند روزه ۲ تا رم خریدم مدل kingston 8 1600hz (12800) مدل مادربردم h81h83a3 هست ولی نمیدونم چرا تو بازیا اینا (قبلش که کلا ۸ گیگ داشتم نه) کرش میده کامل میپره بیرون ۲ بار هم صفحه ابی اومده برام واقعا نمیدونم شاید به خواطر… بیشتر »

سامان

سلام آیا صرف دوکاناله بودن پیکربندی یک رم به معنی عملکرد بهتر نسبت به رم تک کاناله ست یا اینکه حتما باید از دو عدد رم یکسان استفاده بشه؟ (با در نظر گرفتن ساپورت شدن توسط مادربرد) اصولا پیکربندی دوکاناله به معنای وجود دو ماژوله؟ چون من می خوام سیستمم… بیشتر »

رضا

سلام و خسته نباشید
قصد ارتقاء سیستم رو دارم . و اینا رو میخوام بخرم
Mother Board: B360M DS3H
Cpu: Core I5 9400F
Ram :Adata AD4U266638G19-B DDR4 2666 MHZ Computer Ram 8GB
اس اس دی اینترنال پایونیر مدل APS-SE۲۰G با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت
به نظرتون این ترکیب ارتقا سیستم خوبه؟

سعید فاضلی

سلام
رم من DDR3L هست
با DDR3 فرق میکنه . اگه بخوام یه رم بخرم DDR3L بگیرم یا DDR3???

میلاد

پس بازی هام رونتر اجرا میشن مثل ویچر۳ جیتی وی
فرقی نداره چه مودل رم۴ گیگ بخرم باهمون رمم ساز گار است یا باید دوتا رم هم مارک بخرم
الان من رمم ماله ۸ سال پیشه

میلاد

سلام اقا من یک رم ۴ گیگ دارم ۲ گیگ گرافیک سیپو کرای۲ دو هستیی من میخام یه رم ۴ گیگ بخرم تعسیری روی کامپوترم داره یانه یا اگه دوتا رم ۴ گیگ بخرم مجموع رم میشه ۸ گیگ یا ۴ گیگ

رضا

با سلام و درود من می خوام که رم سیستم رو افزایش بدم دو رمِ فعلی سیستم گیل ۱۶۰۰ ddr3 با کلاک ۹ هست سوال من اینه که آیا رمی با همین مشخصات ولی با کلاک ۱۱ میشه در کنار این دو رم با کلاک ۹ قرار داد؟ رمی که… بیشتر »

علی

سلام خسته نباشید مخام یک رم برای کامپیوترم بخرم ممنون میشم راهنمایی کنید رم فعلی Apotop DDR3 1333 u dimm 4 gb pc3 10600 1.5v هستش رم مد نظرم رم سرور DDR3 تک کاناله ۱۳۳۳ مگاهرتز CL9 سامسونگ مدل M393B1K70CHD-CH9 ظرفیت ۸ گیگابایت مادر برد من دوتا اسلات برای رم… بیشتر »

علی

متشکر از جوابتون آقای کاویانی توی این سایت قسمت مشخصات نوشته که تک کاناله https://emalls.ir/%d9%85%d8%b4%d8%ae%d8%b5%d8%a7%d8%aa_Apotop-240-pin-4GB-DDR3-1333MHz-CL9-DIMM-RAM~id~161991 اینم سایت دیجی کالا ناموجوده https://www.digikala.com/product/dkp-35185/%D8%B1%D9%85-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%BE%DB%8C%D9%88%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D9%BE%D9%88%D8%AA%D8%A7%D9%BE-ddr3-1333-240-pin-cl9-dimm-%D8%B8%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%AA-4-%DA%AF%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AA مادر برد هم ایسوس روش نوشته KCC REM MSQ H61M PLUS اینم لینک سایت ایسوس https://www.asus.com/Motherboards/H61MPLUS/ میخام همون رم سامسون ۸ گیگابایت ۱۳۳۳ رو از دیجی کالا سفارش بدم… بیشتر »

سعیدی

رم یکی از رم های سیستم خراب شده می خوام یه رم جدید بخرم اما رم مدل قبلی در بازار نیست با مشخصات زیر کدام رم را بخرم و سوال دم اینکه باید هر دو رم را کنار بگذارم یا فقط رم خراب را جایگزین کنم لطفا راهنمایی کنید RAM… بیشتر »

سعیدی

آقای کاویانی از اینکه عالی و بسرعت پاسخ دادید بسیار سپاسگزارم .همیشه سرزنده و موفق و پیروز باشید

سعیدی

سلام . آقای کاویانی free bus را هر کجا گشتم پیدا نکردم اگر جای سراغ دارید لطفا راهنمایی کنید. یا اگر مدل دیگری سراغ دارید لطفا راهنمایی کنید با تشکر و سپاس

مهدی

سلام من چند تا سئوال دارم اگه لطف کنید جوتب بدید ممنون میشم ۱٫الان چیزی ب اسم مموری کنترل دیگه روی خود مادر برد نیست؟ و منتقل شدن به سی پی یو؟ ۲٫ حالا برگردیم ب گذشته مادربردی ک چند تا سری مختلف سی پی یو رو ساپورت میکنه با… بیشتر »

مهدی

اگه سرعت رم از باس سی پی یو کمتر باشه مشکل پیدا میشه؟

مهدی

ممنون از پایخگویی منظورتون از چیپست دقیقا چ قطعه ای مموری کنترل یا همون نورث بریج خدا بیامرز ک الان تو سی پی یو هست،؟

مهدی

سلام وعرض ادب برای گیم قصد ارتقائ رم دارم در حال حاضر یک رم Kingston HyperX 4GB DDR4 2400MHz دارم مادر برد ASUS H310 PLUS باس ۲۶۶۶ فقط دو اسلات رم دارم CPU INTIL 8100 مدل مد نظرم جی اسکیل ریپ جاوز ۱۶ یا ۸ هست ۱- اگر یک جی… بیشتر »

کوروش

درود بر شما مهندس خدا قوت
چرا بعضی رم های یک مدل یک سایز و یک حافظه بعضی هاشون دوطرفش آی سی داره و بعضی هاشون یک طرفش تفاوتش چیه اصلا چه فرقی میکنه؟

[…] بیشتر در مورد رم اطلاعات کسب کنید پیشنهاد میکنیم مقاله “راهنمای خرید رم کامپیوتر” را مطالعه […]

سیاوش

سلام خیلی مطالب سایتتون مفیده من یک سوالی داشتم
این که میگن گرافیکتون شیر هستش و از رمتون استفاده میکنه این به چه صورت هستش؟؟؟

ETO

سلام ببخشید من میخاستم رم ۲ بگیرم
رم خودم دوتا دو با فرکانس ۶۶۷
الان ی رم دو بزارم با فرکانس ۶۶۷ مشکلی نداره
ممنون میشم از جوابتون

متین

با سلام و عرض خسته نباشید
میخواستم بگم مطالب سایتتون خیلی خوب
و کوتاه و مختصره و در عین حال مفید و بدرد بخور.
با تشکر از شما

مجتبی

سلام خسته نباشین . خیلی ممنون میشم که جواب بدین:
برای سیستم خودم که رم آن ۴ هست و کارت گرافیکش nvidia gt 730 هستش.
اگر یک رم چهار گیگی بخرم بیاد کارت گرافیک اونو هم عوض کنم؟

مصطفی

من یه رم ۴ گیگ ddr4 team group delta t force ۲۴۰۰ cl15 دارم اگه یه رم کینگستون ۴ گیگ ddr4 ۲۴۰۰ هم بزارم روش کامپیوتر میخونه دیگه مشکلی نیس یا اگه یدونه از همین مدلی که الان دارم بخرم بهتر کار میکنه لطفا جواب بدین خیلی مهمه برام

بهنام

سلام.میخواستم چارتا رم بخرم یه گزینه اینه چارتا کینگستون که خیلی معروف و معتبره بخرم بدیش اینه که تایمینگش ۱۱-۱۱-۱۱ است یه گزینه اینه چارتا سامسونگ یا کروشیال بخرم که تایمینگشان ۶ است. نظرتون چیه کدومو بخرم؟ممنون میشم جواب بدید.

حسین فاضل

سلام بابت کتاب « هنر خرید کامپیوتر و لپ تاپ » یک دنیا ممنونم کتاب خیلی مفید و کاملیه و به هر سوالی که داشتم و حتی بیشتر از آن پاسخ داده شد باز هم ممنون

دوست داریدمهندس حرفه ای کامپیوتر بشید؟

دوره رایگان تلگرامی

بهترین دوره برای آشنایی با سخت افزار کامپیوتر و اسمبل 
میخواهم مهندس کامپیوتر شوم
کافیه عضو ربات تلگرامی بشید تا روزی یک درس  براتون ارسال بشه.
close-link
113
0
Would love your thoughts, please comment.x