رم کامپیوتر

راهنمای خرید رم (Ram) کامپیوتر | معرفی ۷ شاخص تاثیر گذار در خرید

حافظۀ اصلی یا رم کامپیوتر (Ram) یکی از قطعات مهمی است که باید حتما برای کامپیوترتان تهیه کنید. پس بیایید با دید یک مهندس کامپیوتر با وظیفۀ رم کامپیوتر آشنا شویم :

رم کامپیوتر مانند حافظۀ کوتاه‌مدت انسان است؛ با این تفاوت که انسان اگر به خواب برود حافظه‌اش پاک نمی‌شود، ولی کامپیوتر اگر خاموش شود، حافظۀ کوتاه‌مدتش پاک می‌شود. تمامی اطلاعاتی که در کامپیوتر مشاهده‌ می‌کنید و سیستم با آن‌ها کار می‌کند، درون رم قرار گرفته است. به‌طور کلی هر پردازش و درخواستی که بخواهد به پردازنده ارسال شود، باید از طریق حافظۀ اصلی انتقال داده شود؛ چون تنها رم است که می‌تواند بسیار سریع با پردازنده ارتباط برقرار کند.

پس ‌خرید رم مناسب تأثیر چشمگیری بر سرعت سیستم شما دارد و باید به ۷ شاخص‌ زیر در هنگام خرید رم دقت کنید.

۱- نسل حافظه

برای خرید رم باید به تکنولوژی حافظه‌ای که مادربرد و پردازنده پشتیبانی‌اش می‌کند، دقت کنید. مادربردهای امروزی از نسل رم‌های DDR4 (Double Data Rate 4) پشتیبانی می‌کنند. تکنولوژی DDR در ساخت رم‌ها استفاده شده است و عدد جلوی آن مشخص می‌کند که این تکنولوژی در کدام نسل خود به‌سر می‌برد. نسل‌های قبلْ DDR1 و DDR2 و DDR3 بودند. تکنولوژی رم تأثیر مستقیمی بر سرعت حافظۀ اصلی می‌گذارد و هر نسل به‌مراتب سریع‌تر از نسل قبلی است.

طراحان با تغییر مکان یک شیار در حافظۀ اصلی، به شناسایی بهتر و اشتباه‌نشدن نسل‌های مختلف کمک کرده‌اند. در شکل زیر نسل‌های مختلف رم کامپیوتر را از لحاظ شکل ظاهری مشاهده می‌کنید.

شکل نسل‌های مختلف رم کامپیوتر

شکل نسل‌های مختلف رم کامپیوتر

۲- مقدار حافظه (ظرفیت رم)

میزان حافظه را می‌توان مهم‌ترین معیار در انتخاب رم کامپیوتر دانست. هرچه ظرفیت رم کامپیوترتان بیشتر باشد، سرعتش افزایش پیدا می‌کند. میزان حافظۀ کامپیوتر را برحسب مگابایت می‌سنجند؛ ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی و بالارفتن میزان رم‌ها، آن‌ها را با ظرفیت گیگابایت می‌سنجند. مرسوم‌ترین مقدار رم‌های امروزی از ۲ تا ۶۴ گیگابایت است. هر گیگابایت معادل ۱۰۲۴ مگابایت است.

خارج از گود:

سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ در نسخۀ ۳۲بیتی به حداقل ۱ گیگابایت رم و در نسخۀ ۶۴بیتی به حداقل ۲ گیگابایت رم برای اجرا نیاز دارد. البته این مقدار حداقلی (Minimum Requirements) است و کارایی مناسبی ندارد.
حواستان باشد نسخۀ ۳۲بیتی ویندوز فقط قادر به پشتیبانی از ۴ گیگابایت رم است و اگر کامپیوتر شما بیش از این مقدار رم دارد، باید حتماً به‌سراغ نسخۀ ۶۴بیتی بروید تا رم کامپیوترتان بدون استفاده نماند.

۳- فرکانس حافظۀ رم (BUS)

فرکانس حافظۀ رم بر اساس مگاهرتز مشخص می‌شود. فرکانس بالاتر به‌معنی سرعت بیشتر است. فرکانس رم را سازندۀ آن مشخص می‌کند؛ ولی با پشتیبانی پردازنده و چیپست مادربرد است که می‌تواند به‌درستی کار کند.

نکته:

اسلات‌های حافظۀ اصلی که قرار است بر روی سیستم قرار بگیرند، باید دارای فرکانس یکسانی باشند تا کارایی سیستم به حداکثر برسد. تصور کنید دو اسب قوی و تندرو کالسکه‌ای را می‌کشند. این دو مسیر مشخصی را با حداکثر سرعتشان در ۱۰ دقیقه طی می‌کنند. اگر شما برای افزایش توان این دو اسب، یک اسب دیگر به ‌این مجموعه اضافه کنید که سرعت کمتری دارد، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ کالسکۀ شما دیرتر به مقصد می‌رسد؛ یعنی همان مسیر را در ۱۵ دقیقه طی می‌کند. چون دو اسب دیگر باید سرعت خود را کاهش بدهند تا اسب سوم همراه آن‌ها حرکت کند. همین اتفاق زمانی رخ می‌دهد که فرکانس رم‌های کامپیوترتان متفاوت باشد. در این حالت، تمام رم‌ها با فرکانس پایین‌تر کار می‌کنند. پس اگر قصد دارید چندین رم بر روی کامپیوتر قرار دهید، باید حتماً فرکانس یکسانی داشته باشند.

۴- پیکربندی چندکاناله

قراردادن دو یا تعداد بیشتری رم در کنار یکدیگر بر روی مادربرد را پیکربندی چندکاناله می‌گویند. تعداد رم‌ها باید زوج باشد. همان‌طور که در قسمت خرید مادربرد توضیح دادیم، مادربردها می‌توانند از قابلیت دوکاناله و جدیداً از قابلیت چهارکاناله پشتیبانی کنند. بهتر است شما هم در موقع خرید رم، از رم‌های دو یا چهارکاناله بهره ببرید.

اگر رم‌های کامپیوترتان در حالت دوکاناله باشند، با همدیگر همکاری می‌کنند و باعث افزایش سرعت سیستم می‌شوند. در حالت چهارکاناله نیز هر چهار رم با یکدیگر همکاری می‌کنند.
رم‌های موجود در بازار به‌صورت‌‌ بسته‌بندی تکی و دوتایی و چهارتایی‌اند. رم‌هایی که در بسته‌بندی‌های دو یا چهارتایی وجود دارند، رم‌هایی هستند که در موقع ساخت، پشت‌سر‌هم تولید شده‌اند و بیشترین سازگاری را با همدیگر دارند. پس توصیه می‌کنم اگر قصد استفاده از قابلیت دوکاناله را دارید، حتماً به‌سراغ رم‌هایی با بسته‌بندی دوتایی بروید. البته شما همواره می‌توانید دو عدد رم تک‌کاناله را کنار هم قرار دهید و به‌صورت دو‌کاناله استفاده کنید؛ ولی سازگاری آن‌ها کمتر از دو عدد رم موجود در یک بسته‌بندی است.

عکس بسته‌بندی تکی و دوتایی رم کامپیوتر

عکس بسته‌بندی تکی و دوتایی رم کامپیوتر

۵- CL یا تایمینگ رم

به‌زبان ساده، CL برابر تعداد کلاک‌پالسی است که طول می‌کشد تا رم پاسخی را به پردازنده بدهد. مثلاً CL5 یعنی ۵ کلاک‌پالس طول می‌کشد تا رم درخواست پردازنده را آماده کند. هرچقدر این عدد کوچک‌تر باشد، بهتر است؛ ولی هرچقدر تکنولوژی ساخت حافظۀ اصلی پیشرفته‌تر شود، عدد CL نیز بالاتر می‌رود و تعداد کلاک‌پالس بیشتری طول می‌کشد تا پاسخ به پردازنده داده شود.

نکته: کلاک‌پالس چیست؟

اگر به‌زبان خیلی ساده و غیرمهندسی بخواهیم بگوییم، کلاک‌پالس در حقیقت همان چیزی است که به‌ آن سرعت پردازنده می‌گوییم. وقتی کلاک‌پالس پردازنده برابر ۲٫۶۰ باشد، به این معناست که می‌تواند ۲میلیارد و ۶۰۰میلیون عمل را در یک ثانیه انجام دهد.

نکته:

در هر نسل رم، چندین CL مختلف وجود دارد. بهترین انتخاب برای شما کوچک‌ترین عدد CL است. نکتۀ مهم این است که تفاوت قیمت بین رم‌هایی با CL مختلف در بازار خیلی زیاد نیست. پس به‌سراغ رم‌هایی با CL کمتر بروید؛ البته تا جایی که جیبتان اذیت نشود.

۶- سیستم خنک‌کننده

بر روی هر اسلات رم، چیپ‌های کوچکی قرار دارند که حافظۀ رم را تشکیل می‌دهند. خنک نگه‌داشتن این چیپ‌ها می‌تواند باعث افزایش کارایی رم‌ها شود. به‌همین دلیل برخی سازندگان در مدل‌های خاص خود، یک سینی گرما (HeatSink) بر روی دو طرف بدنه قرار می‌دهند. این ورقۀ فلزی سطح تماس با هوا را بیشتر می‌کند و باعث خنک‌شدن سریع‌تر می‌شود.

حتی برخی سازندگان رم برای خنک‌‌کردن رم کامپیوتر از فن‌های مخصوصی بهره می‌برند که در شکل، نمونه‌ای را مشاهده می‌کنید که متعلق به شرکت کرس‌ایر است.

شکل فن رم کامپیوتر

شکل فن رم کامپیوتر

۷- اندازه فیزیکی رم

 رم‌های کامپیوتر نیز از لحاظ اندازه در دو دسته قرار می‌گیرند:

دسته اول رم‌هایDIMM  است که مخفف (Dual in-line memory module) هستند و به رم‌هایی گفته می‌شود که سایز بزرگتری دارند و در کیس کامپیوتر قرار می‌گیرند.

دسته دوم رم‌های SO-DIMM که مخفف (Small Outline Dual in-Line Memory Module)  است و به رم‌هایی با اندازه کوچکتر می‌گویند که بیشتر در لپتاپ‌ها و در برخی از کیس‌های با اندازه کوچک یا اصطلاحا Thin Client استفاده می‌شوند.
پس زمانی که می‌خواهیم برای خرید رم به بازار کامپیوتر برویم باید بدانیم که کدام سایز رم را نیاز داریم و همان اندازه را خریداری کنیم.

نکته جالب این است که برخلاف تصور عموم که فکر می‌کنند هرچیزی که کوچکتر است باید ارزان‌تر باشدُ اینجا قضیه برعکس است و رم‌های کوچک‌تر یا SO-DIMM  به مقدار خیلی کمی گرانتر از رم‌های اندازه عادی کامپیوتر است.

 

نمونه رم DIMM و SO-DIMM

 

اصطلاحات بازاری برای خرید رم کامپیوتر:

برای خرید رم کامپیوتر، بهتر است ابتدا نسل آن و میزان حافظه و سپس فرکانس را ذکر کنید و اگر برند خاصی مدنظر دارید، نام برند را نیز بگویید. برای مثال بگویید: «DDR4 16باس ۲۴۰۰ داری؟»، «DDR3 16کینگ چند؟»

فروشندگان حتی نام برندها را نیز خلاصه می‌کنند تا سریع‌تر منظور خود را بیان کنند. برای مثال، برند کینگستون (Kingstone) را کینگ می‌گویند. البته این قضیه فقط برای برندهای بسیار شناخته‌شده است و شما نمی‌توانید هر اسمی را خلاصه کنید و توقع داشته باشید همه منظورتان را بفهمند. مثلاً در خصوص رم، دو برند کینگ‌مکس و کینگستون در صورت خلاصه‌‌شدن، با یکدیگر اشتباه می‌شوند؛ ولی تمام فروشندگان می‌دانند که منظور از لغت کینگ رم‌های کینگستون است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید کتاب هنر خرید کامپیوتر و لپ‌تاپ را خریداری کنید:

 

4/5 (4 نظر)

79
دیدگاه بگذارید

avatar
35 نظر درباره موضوع
44 پاسخ به موضوع
0 دنبال کننده ها
 
Most reacted comment
داغ‌ترین موضوع دیدگاه
35 نویسندگان دیدگاه
مدیر سایتمتینFarhadسینابکتاش Recent comment authors
  دنبال کردن  
جدیدترین قدیمی‌ترین
اطلاع از
متین
Guest
متین

سلام ببخشید من رم خریدم باید رم را به کامپیوتر آشنا کنم یا خودش آشنا میشه

مدیر سایت
Admin
مدیر سایت

با سلام . رم رو به مادربرد متصل کنید کافی است. ☺

Farhad
Guest
Farhad

سلام من به مادربرد سفارش دادم که نوشته حد اکثر باس ۲۱۳۳ و دوال چنان ….من رم ۲۴۰۰تک کاناله سفارش دادم آیا مشکلی پیش نمیاد مرسی

مدیر سایت
Admin
مدیر سایت

با سلام . چرا مشکل این میشه که رم تون با فرکانس ۲۱۳۳ که مادربردتون ساپورت میکنه استفاده میشه ینی مقداری ضعیف تر.

سینا
Guest
سینا

سلام استاد یه سوال داشتم من الان یه رم ۱ گیگ DDR2 دارم رو سیستمم و مشخصات مادر بردمو سرچ کردم که ببینم چه مقدار رم با فرکانس ساپورت میکنه و تو گوگل زده بود ۸۰۰ مگاهرتز یعنی نمیتونم دو عدد رم ۲ گیگ ۸۰۰ مگاهرتز وصل کنم؟فقط یکی میشه؟

سینا
Guest
سینا

مشخصات مادر بردم ASUSTeK Computer INC. P5KPL-SE هست تا چقدر رم ساپورت میکنه؟

مدیر سایت
Admin
مدیر سایت

با سلام گوگل بزنید قسمت specific مشخصات مادربردتون رو ببینید.

مدیر سایت
Admin
مدیر سایت

سلام . ۸۰۰ مگاهرتزی ک زده یعنی رم هایی با فرکانس بالاتر رو قبول نمیکنه . نه اینکه جمع فرکانس به ۸۰۰ برسه. پس مشکلی نیست میتونید ۴ تا رم با فرکانس ۸۰۰ بندازید اصلا مشکلی نیست. اما اینکه مادربردتون تا چند گیگ رم رو ساپورت میکنید محدودیت داره و… بیشتر »

بکتاش
Guest
بکتاش

با سلام خدمت اساتید میخواستم ۳ ماژول رم به سیستمم اضافه کنم منتها برام مهمه که سرعتم پایین نیاد ضمن اینکه این مدل رما هم انگار خیلی سخت گیر میاد مشخصات سیستم بنده اینه : مادربرد : ASUS RAMPAGE III EXTREME رم : CURSIAL Ballistix باس ۱۶۰۰ تایمینگ ۸-۸-۸-۲۴ ۱٫۶۵V… بیشتر »

مدیر سایت
Admin
مدیر سایت

با سلام . بعله سازگاری دارند.

کریمی
Guest
کریمی

سلام و درود جناب کاویانی
از اطلاعات مفیدی که به اشتراک گذاشتید ، ممنونم
برای تبلت سامسونگ گلکسی مدل
SM_T705
نیاز دارم رم مناسب تهیه کنم.
چه مدلی را پیشنهاد می کنید؟

مدیر سایت
Admin
مدیر سایت

با سلام خدمت شما این مطلب برای رم های کامپیوتر هست نه برا رم های گوشی و تبلت ، رم های گوشی قابل ارتقا نیستند اگر منظور شما حافظه تبلتتون هست که داخل مشخصات تبلتتون نوشته شده تا چه مقدار حافظه جانبی ساپورت میکنه.

مهدی
Guest
مهدی

سلام مهندس جان من سیستمم نسبتا قدیمیه و رمش ۲ هست میخوام یه رم دیگه ۲ هم کنارش بزارم اما نمیدونم میشه یا نه . مشخصات سیستمم اینه : cpu : intel e5700 3ghz و ram : 2 g single-channel ddr2 و motherboard : Gigabyte Technology Co. Ltd. 945GZM-S2 (Socket… بیشتر »

hossein
Guest
hossein

سلام . میخواستم ببینم در خرید رم نوع و مشخصات cpu هم مهمه یا تطابق با مشخصات مادربرد کفایت میکنه. مثلا من میخوام یه رم هشت ۱۶۰۰بگیرم . مادربردم ساپورت میکنه ولی cpu رو نمیدونم . cpu من g3240 هستش . لطفا راهنمایی کنید

Ali Daya
Member
Ali

سلام اقای کاویانی cpuمن مدلE5200هست می خواهم یک رم ۴ گیگ بخرم مشکلی نیست

محمد
Guest
محمد

سلامی دوباره من یک مادر برد خریداری کردم که استاندارد حافظه اون تا۲۶۶۶مگا هرتز میرسه آیا میتونم دوتا رم ۲۴۰۰بندازم؟البته اینم بگم که مادر برد۲۴۰۰روهم صاپرت میکنه

محمد
Guest
محمد

باسلام من یک مادر برد دوکاناله دارم آیا میتونم دوتا رم تک کاناله بندازم؟

Poorya
Guest
Poorya

سلام
ممنون از مطلب مفیدتون. من یک لبتاپ Dell Precision 4600 دارم. قبلا ۴ گیگ رم داشت، به ۲تا ۸ گیگ ۱۳۳۳ مگاهرتز ارتقا دادم. میخوام ببینم آیا میتونم از اون ۴ گیگی هم استفاده کنم؟ روی رم ۴ نوشته (۴GB 2Rx8 PC3 – 10600S-09-11-F3)

محمد مهدی
Guest
محمد مهدی

سلام من این مدل رم Geil Evo Potenza DDR4 3200MHz CL16 Single Channel Desktop RAM – 8GB و یا Geil SUPER LUCE RGB SYNC DDR4 3000MHz CL16 Single Channel Desktop RAM 8GB این مدل آیا امکان این وجود داره که دو عدد از این مدل را خریداری کنم و دو… بیشتر »

Arash Kaviani
Admin

اگه مادربردتون قابلیتش رو داشته باشه امکانش هست ولی بخاطر یکی نبودن سرعت های رم هاتون هر دو با سرعت رمی که سرعتش پایینتر هستش کار میکنن و براتون به صرفه نیست.
بهتره که دو رمه هم سرعت پیدا کنید و استفاده کنید

Amirhnp
Guest
amirhnp

سلام بابت اطلاعات جامعتون سپاسگزارم لب تاب من Z510 لنوو هست ۶ گیگ رم روی خودش هست یه ۴ گیگ ( Hynix ) و یه ۲ گیگ ( ramaxel ) . رم ۴ گیگش مشکل پیدا کرده می خوام عوضش کنم و از طرفی چون در اینده می خوام ssd… بیشتر »

امید
Guest
امید

سلام میخوام رم لپتاپم رو ارتقا بدم، مدل لپ تاپ hp 2011 هستش،دوتا رم یک گیگ روش هستش
بامشخصات زیر
ddr3,pc10700(667)
A data technology
Frequency:457mhz,
Voltage 1.5
حالاسوالم اینه که دو تا رم دو گیگ پشتیبانی میکنه یا از یک رم دو گیگ استفاده کنم
سوال بعدی اینه که مادربرد ساپورت میکنه یا نه

متین
Guest
متین

سلام من از کجا بدانم که مادربرد من تا چقدر ارتقا داده می شود؟(مثلا رم سی پی یو و گرافیک) ممنون

کیا
Guest
کیا

سلام خسته نباشید من راستیتش چند روزه ۲ تا رم خریدم مدل kingston 8 1600hz (12800) مدل مادربردم h81h83a3 هست ولی نمیدونم چرا تو بازیا اینا (قبلش که کلا ۸ گیگ داشتم نه) کرش میده کامل میپره بیرون ۲ بار هم صفحه ابی اومده برام واقعا نمیدونم شاید به خواطر… بیشتر »

سامان
Guest
سامان

سلام آیا صرف دوکاناله بودن پیکربندی یک رم به معنی عملکرد بهتر نسبت به رم تک کاناله ست یا اینکه حتما باید از دو عدد رم یکسان استفاده بشه؟ (با در نظر گرفتن ساپورت شدن توسط مادربرد) اصولا پیکربندی دوکاناله به معنای وجود دو ماژوله؟ چون من می خوام سیستمم… بیشتر »

رضا
Guest
رضا

سلام و خسته نباشید
قصد ارتقاء سیستم رو دارم . و اینا رو میخوام بخرم
Mother Board: B360M DS3H
Cpu: Core I5 9400F
Ram :Adata AD4U266638G19-B DDR4 2666 MHZ Computer Ram 8GB
اس اس دی اینترنال پایونیر مدل APS-SE۲۰G با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت
به نظرتون این ترکیب ارتقا سیستم خوبه؟

سعید فاضلی
Guest
سعید فاضلی

سلام
رم من DDR3L هست
با DDR3 فرق میکنه . اگه بخوام یه رم بخرم DDR3L بگیرم یا DDR3???

میلاد
Guest
میلاد

پس بازی هام رونتر اجرا میشن مثل ویچر۳ جیتی وی
فرقی نداره چه مودل رم۴ گیگ بخرم باهمون رمم ساز گار است یا باید دوتا رم هم مارک بخرم
الان من رمم ماله ۸ سال پیشه

میلاد
Guest
میلاد

سلام اقا من یک رم ۴ گیگ دارم ۲ گیگ گرافیک سیپو کرای۲ دو هستیی من میخام یه رم ۴ گیگ بخرم تعسیری روی کامپوترم داره یانه یا اگه دوتا رم ۴ گیگ بخرم مجموع رم میشه ۸ گیگ یا ۴ گیگ

رضا
Guest
رضا

با سلام و درود من می خوام که رم سیستم رو افزایش بدم دو رمِ فعلی سیستم گیل ۱۶۰۰ ddr3 با کلاک ۹ هست سوال من اینه که آیا رمی با همین مشخصات ولی با کلاک ۱۱ میشه در کنار این دو رم با کلاک ۹ قرار داد؟ رمی که… بیشتر »

علی
Guest
علی

سلام خسته نباشید مخام یک رم برای کامپیوترم بخرم ممنون میشم راهنمایی کنید رم فعلی Apotop DDR3 1333 u dimm 4 gb pc3 10600 1.5v هستش رم مد نظرم رم سرور DDR3 تک کاناله ۱۳۳۳ مگاهرتز CL9 سامسونگ مدل M393B1K70CHD-CH9 ظرفیت ۸ گیگابایت مادر برد من دوتا اسلات برای رم… بیشتر »

سعیدی
Guest
سعیدی

رم یکی از رم های سیستم خراب شده می خوام یه رم جدید بخرم اما رم مدل قبلی در بازار نیست با مشخصات زیر کدام رم را بخرم و سوال دم اینکه باید هر دو رم را کنار بگذارم یا فقط رم خراب را جایگزین کنم لطفا راهنمایی کنید RAM… بیشتر »

مهدی
Guest
مهدی

سلام من چند تا سئوال دارم اگه لطف کنید جوتب بدید ممنون میشم ۱٫الان چیزی ب اسم مموری کنترل دیگه روی خود مادر برد نیست؟ و منتقل شدن به سی پی یو؟ ۲٫ حالا برگردیم ب گذشته مادربردی ک چند تا سری مختلف سی پی یو رو ساپورت میکنه با… بیشتر »

مهدی
Guest
مهدی

اگه سرعت رم از باس سی پی یو کمتر باشه مشکل پیدا میشه؟

مهدی
Guest
مهدی

سلام وعرض ادب برای گیم قصد ارتقائ رم دارم در حال حاضر یک رم Kingston HyperX 4GB DDR4 2400MHz دارم مادر برد ASUS H310 PLUS باس ۲۶۶۶ فقط دو اسلات رم دارم CPU INTIL 8100 مدل مد نظرم جی اسکیل ریپ جاوز ۱۶ یا ۸ هست ۱- اگر یک جی… بیشتر »

کوروش
Guest
کوروش

درود بر شما مهندس خدا قوت
چرا بعضی رم های یک مدل یک سایز و یک حافظه بعضی هاشون دوطرفش آی سی داره و بعضی هاشون یک طرفش تفاوتش چیه اصلا چه فرقی میکنه؟

trackback

[…] بیشتر در مورد رم اطلاعات کسب کنید پیشنهاد میکنیم مقاله “راهنمای خرید رم کامپیوتر” را مطالعه […]

سیاوش
Guest
سیاوش

سلام خیلی مطالب سایتتون مفیده من یک سوالی داشتم
این که میگن گرافیکتون شیر هستش و از رمتون استفاده میکنه این به چه صورت هستش؟؟؟

ETO
Guest
ETO

سلام ببخشید من میخاستم رم ۲ بگیرم
رم خودم دوتا دو با فرکانس ۶۶۷
الان ی رم دو بزارم با فرکانس ۶۶۷ مشکلی نداره
ممنون میشم از جوابتون

متین
Guest
متین

با سلام و عرض خسته نباشید
میخواستم بگم مطالب سایتتون خیلی خوب
و کوتاه و مختصره و در عین حال مفید و بدرد بخور.
با تشکر از شما

مجتبی
Guest
مجتبی

سلام خسته نباشین . خیلی ممنون میشم که جواب بدین:
برای سیستم خودم که رم آن ۴ هست و کارت گرافیکش nvidia gt 730 هستش.
اگر یک رم چهار گیگی بخرم بیاد کارت گرافیک اونو هم عوض کنم؟

مصطفی
Guest
مصطفی

من یه رم ۴ گیگ ddr4 team group delta t force ۲۴۰۰ cl15 دارم اگه یه رم کینگستون ۴ گیگ ddr4 ۲۴۰۰ هم بزارم روش کامپیوتر میخونه دیگه مشکلی نیس یا اگه یدونه از همین مدلی که الان دارم بخرم بهتر کار میکنه لطفا جواب بدین خیلی مهمه برام

بهنام
Guest
بهنام

سلام.میخواستم چارتا رم بخرم یه گزینه اینه چارتا کینگستون که خیلی معروف و معتبره بخرم بدیش اینه که تایمینگش ۱۱-۱۱-۱۱ است یه گزینه اینه چارتا سامسونگ یا کروشیال بخرم که تایمینگشان ۶ است. نظرتون چیه کدومو بخرم؟ممنون میشم جواب بدید.

حسین فاضل
Member
حسین فاضل

سلام بابت کتاب « هنر خرید کامپیوتر و لپ تاپ » یک دنیا ممنونم کتاب خیلی مفید و کاملیه و به هر سوالی که داشتم و حتی بیشتر از آن پاسخ داده شد باز هم ممنون

دوست داریدمهندس حرفه ای کامپیوتر بشید؟

دوره رایگان ایمیلی

بهترین دوره برای آشنایی با سخت افزار کامپیوتر و اسمبل 
میخواهم مهندس کامپیوتر شوم
کافیه ایمیل‌تون رو وارد کنید تا روزی یک درس  براتون ارسال بشه.
close-link