آموزش سخت‌افزار کامپیوتر

آموزش سخت افزار (Hardware) کامپیوتر بر اساس بدن انسان + مثال | بهترین روش یادگیری قطعات کامپیوتر (برای دوستداران تکنولوژی)

آموزش سخت افزار کامپیوتر

امروزه کسانی که دانش کامپیوتر را نداشته باشند بی سواد محسوب میشوند. برای کسب دانش کامپیوتر ابتدا باید با ماهیت و نحوه کارکرد کامپیوتر آشنا شد. برای آشنایی با ماهیت کامپیوتر ابتدا باید در مورد سخت افزار کامپیوتر اطلاعات کسب کنیم.

از نظر ما کامپیوتر بسیار شبیه به بدن انسان است و میتوان گفت معادل سازی نسبی از بدن انسان به سخت افزار کامپیوتر شکل گرفته. یعنی معادل هر بخشی از بدن انسان در کامپیوتر هم وجود دارد.

عجیب نیست که سخت افزار کامپیوتر را با دارا بودن این همه قابلیت شبیه به بدن انسان بدانیم. ما در این مقاله برای درک بهتر، بسیاری از اجزای بدن انسان را به اجزای کامپیوتر نسبت میدهیم. به کمک این تشبیه ها کارکرد هر قطعه از سخت افزار کامپیوتر را بهتر درک خواهید کرد و جایگاه آن قطعه را متوجه میشوید.

در صورتی که دوست دارید به صورت صوتی آموزش زیر را یاد بگیرید فایل صوتی زیر را گوش بدهید یا به قسمت چهارم پادکست های چهارراه کامپیوتر مراجعه کنید

در این مقاله به توضیح کوتاه تک تک قطعات سخت افزار کامپیوتر خواهیم پرداخت. برای دیدن اطلاعات تکمیلی به مقالات لینک شده در هر بخش مراجعه کنید.

در ادامه ی آموزش سخت افزار کامپیوتر با ما همراه باشید.

گوارش

دستگاه گوارش یا پاور

گوش

گوش - میکروفن

چشم

چشم - مانیتور، گرافیک و وبکم

مغز

مغز - سی پی یو - رم - هارد

قلب

قلب - مادربرد

دست

دست - موس و کیبرد

بدن

بدن - کیس

دهان

دهان یا بلندگو

بینی

بینی یا ...
مادربرد

قلب یا مادربرد (motherboard)

اولین عضو مهم بدن انسان که انسان را زنده نگه می دارد، قلب است.قلب انسان وظیفه انتقال خون در بدن را دارد و به واسطه ی کارکرد قلب انرژی و اکسیژن لازم برای فعالیت بدن فراهم میشود.

در کامپیوتر معادل قلب را میتوان مادربرد دانست. مادربرد کامپیوتر وظیفه ی اتصال تمام اجزای کامپیوتر را به یک دیگر دارد و انرژی مورد نیاز برای کارکرد اکثر قطعات کامپیوتر از طریق مادربرد تامین میشود. از توضیح تفصیلی در مورد مادربرد در این مقاله خود داری میکنیم و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مادربرد به مقاله مادربرد یا قلب تپنده کامپیوتر مراجعه کنید

مغز

دومین بخش مهم بدن انسان که کاملا بی نقص است و فعالیت زیادی دارد، مغز است. مغز انسان فعالیت های زیادی برای انسان انجام میدهد. از جمله فعالیت های مغز انسان میتوان به

  1. پردازش اطلاعات
  2. ذخیره سازی اطلاعات به صورت طولانی یا حافظه بلند مدت
  3. ذخیره سازی اطلاعات به صورت کوتاه یا حافظه کوتاه مدت
پردازنده
فن سی پی یو

۱-پردازش اطلاعات یا سی پی یو (CPU)

وظیفه پردازش اطلاعات در مغز انسان را قطعه ای به نام سی پی یو در کامپیوتر انجام میدهد. سی پی یو ها بر اساس سال تولید و فناوری ساختشان مدل های متفاوتی دارند. در کامپیوتر ۲ شرکت بزرگ وجود دارند که سی پی یو تولید میکنند.

·      اینتل

·      ای ام دی

 به دلیل فعالیت بسیار زیاد سی پی یو، و تجمع بسیار زیاد ترانزیستور در پردازنده، دمای cpu بسیار زود افزایش پیدا میکند. به همین دلیل همیشه یک خنک کننده به همراه سی پی یو وجود دارد که وظیفه ی خنک کردن پردازنده را دارد.

در سی پی یو ها حافظه کش یا حافظه نهان تاثیر بسیاری در کارکرد cpu دارد که برای آشنایی با آن شما را دعوت میکنیم تا مقاله “حافظه کش چیست و چه کاربردی دارد؟” را مطالعه کنید.

رم کامپیوتر

۲-حافظه کوتاه مدت (RAM)

کامپیوتر هم مثل بدن انسان دارای دو حافظه کوتاه مدت و بلند مدت است.

حافظه کوتاه مدت انسان، وظیفه به یادسپاری اطلاعات روزمره را دارد. وظیفه این قطعه را در کامپیوتر، رم RAM انجام میدهد.

در کامپیوتر تمام اطلاعات و نرم افزارهایی که در صفحه کامپیوتر باز هستند در رم وجود دارند. با قطع شدن جریان برق اطلاعات درون رم پاک میشوند. به همین دلیل به آن ها حافظه کوتاه مدت میگویند. برای آنکه بیشتر در مورد رم اطلاعات کسب کنید پیشنهاد میکنیم مقاله “راهنمای خرید رم کامپیوتر” را مطالعه فرمایید.

حافظه بلند مدت

۳-حافظه بلند مدت هارد (HDD-SSD)

هارد کامپیوتر که انواع مختلفی هم دارد وظیفه ذخیره سازی اطلاعات به صورت بلند مدت را دارد. مانند بخشی از مغز انسان که اطلاعات را به صورت بلند مدت در خود ذخیره میکند.

اگر در خاطراتتان به یاد مدرسه دوران تحصیلتان می افتید شما در حال استفاده از حافظه ی بلند مدتتان هستید. در استفاده از هارد کامپیوتر هم هر گاه شما فایل عکس، فیلم، صوت و هر چیز دیگری را باز میکنید در حال استفاده از حافظه بلند مدت کامپیوتر یا هارد کامپیوترتان هستید.

کارت گرافیک
مانیتور
دوربین

چشم (GPU-Monitor)

چشم، یکی دیگر از اعضای بدن انسان است که بسیار از آن بهره میبریم. چشم انسان یکی از اجزایی است که پیغام‌های مختلف را به مغز می رساند. چشم کامپیوتر را میتوان ترکیب مانیتور، کارت گرافیک و وبکم دانست. کارت گرافیک همه اطلاعات و داده های کامپیوتری را به تصویری تبدیل می‌کند که قابل دیدن و فهمیدن برای انسان باشد. در مرحله ی بعد کارت گرافیک اطلاعات تبدیل شده را از طریق ماانیتور به ما نشان میدهد. به کمک وبکم هم کامپیوتر میتواند همه چیز را ببیند نو آن ها را تحلیل کند.

فراموش نکنید ما فقط برای یادگیری بهتر شما از مقاله آموزش سخت افزار کامپیوتر این امثال را به کار میبریم.

میکروفن

گوش یا میکروفن(Microphone)

 

وظیفه گوش انسان در کامپیوتر را میتوان به میکروفن سپرد. گوش انسان یا میکروفن کامپیوتر به کمک پرده صوتی خود(سنسور های صدا) میتواند اطلاعات را بشنود. گوش با فرستادن این اطلاعات شنیده شده به مغز یا پردازنده میتواند مفهوم آنها را درک کند و بر اساس مفهوم آن ها فعالیت انجام دهد.

 

دقیقا همین فرآیند در کامپیوتر توسط میکروفن آن انجام میشود.

پاور کامپیوتر

دستگاه گوارش یا پاور(Power)

انسان با غذا خوردن و انرژی گرفتن میتواند زنده بماند و زندگی کند.کامپیوتر به کمک قطعه ای به نام پاور انرژی مورد نیازش را برای ادامه فعالیت تامین میکند.

پاور کامپیوتر با گرفتن برق از کابل، آن را با توجه به نیاز هر یک از اجزا، بین آنها تقسیم میکند و انرژی مورد نیاز برای فعالیت را به آنها میدهد. 

بینی یا ...

بینی

 

بینی انسان هم یکی دیگر از اجزای بدن انسان است که توانایی گرفتن اطلاعت بویایی را دارد.

 

کامپیوتر تا به امروز خیلی توانایی بویایی ندارد. بهتر بگویم توانایی بویایی کامپیوتر هنوز همه گیر نشده است. شاید این توانایی به همت دانشمندان کشف شده باشد اما این تکنولوژی هنوز عمومی نشده است.

اسپیکر

دهان یا بلندگو(Speaker)

 

دهان و تارهای صوتی انسان را هم میتوان به اسپیکر و بلندگوی کامپیوتر تشبیه کرد.اسپیکر یک سخت افزار خارجی در کامپیوتر محسوب میشود. همانطور که انسان به کمک دهان و تارهای صوتی خود صدای انسان را به انسانی دیگر میرساند،کامپیوتر هم به کمک اسپیکر صدای خود را به ما میرساند.

کیس کامپیوتر

بدن یا کیس (Case)

 

کیس کامپیوتر که یکی از شناخته شده ترین اجزای کامپیوتر است را میتوان به بدن انسان تشبیه کرد.بدن انسان در بر گیرنده تمام اجزای انسان است. کیس کامپیوتر هم تقریبا اکثر قطعات کامپیوتر را شامل میشود و محافظی برای کارکرد قطعات در کنار یکدیگر است.

کیبرد
موس

دست یا موس و کیبرد (mouse-keyboard)

 

دست‌های ما که ارتباط ایجاد کردن را برای ما ساده میکند را میتوان موس و کیبورد کامپیوتر دانست.موس و کیبرد هم به نوعی سخت افزار خارجی در به کمک موس و کیبرد میتوان همه جوره با کامپیوتر ارتباط برقرار کرد.

4.6 10 votes
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
اطلاع از
guest

19 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین
Inline Feedbacks
View all comments
Mohammadhossein

فوق العاده توضیح دادین

کورش

سلام ، آیا بنده مجاز هستم آدرس شما را در واتسابم منتشر کنم به عنوان آموزش کامپیوتر؟

اردشیر کاویانی

بله. خوشحال هم میشیم.

Homa

ممنون عالی بود

مدیر سایت

تشکر از شما 🙏🙏

زهرا

خیلی خیلی مچکرم خداخیرتون بده

مدیر سایت

🙏🙏🌹

رضا

سلام میتونم با ذکر منبع از مطلب مفید سایتتون کپی کنم؟

مینا

سلام میشه نرم افزار رو هم به زبون ساده توضیح بدین

اردشیر کاویانی

سلام مینا خانم.
به روی چشم. به زودی

[…] برایتان سوال پیش آمده باشد که حافظه Cacheکجای سخت افزار کامپیوتر قرار دارد و چرا در زمان خرید کامپیوتر حافظه کش را […]

شما خودتان مطالعه کنید ، یا از یک متخصص سخت افزار کمک بگیرید .

مهندس خیلی خوب توانستید شباهت بدن انسان با قطعات کامپیوتر را توضیح دهید . این مقاله را در کمتر جایی دیده بودم .

[…] برای آشنایی با دیگر قطعات کامپوتر می‌توانید از مقاله آموزش سخت‌افزار کامپیوتر استفاده […]

رضا خدادایی

بسیار عالی بود ممنون.
مثال سخت افزار کامپیوتر بر اساس بدن انسان یک ایده خیلی خوبی بود برای آموزش

درود بر شما آقای رضای عزیز
مرسی از اینکه با نظر دادنتون باعث دلگرمی ما میشید.

اولیایی

خیلی مفید بود ممقالتون برای من
با مثالایی که برای آموزش سخت افزار کامپیوتر به کار بردین خیلی خوب تونستم کارکرد هر کدوم از قطعات رو درک کنم

اردشیر کاویانی

مرسی از محبتتون.

19
0
Would love your thoughts, please comment.x