شماره سریال

شماره سریال نامبر کامپیوتر ، لپتاپ و گوشی

کاربرد سریال نامبر (شماره سریال) گوشی و لپتاپ چیست ؟

شماره سریال

شماره سریال یک شماره یا گروهی از اعداد و حروف منحصر به فرد است که به یک سخت افزار یا نرم افزار اختصاص داده شده می شود. اقلام زیادی دارای شماره سریال هستند ، از جمله اسکناس ها و سایر اسناد مشابه. هدف شماره سریال، شناسایی و اطمینان از اصالت آن کالا است و مانند اثر انگشت چیزی کاملا منحصر به فرد است. به جای برخی از نام ها یا شماره هایی که طیف وسیعی از محصولات را مشخص می کنند ، یک سریال نامبر در نظر گرفته شده است که دقیقا مشخص کند این کالا چیست. این مقاله توسط وبسایت چهارراه کامپیوتر تهیه شده است.

شماره سریال سخت افزار ها روی دستگاه نوشته شده. البته بعضی اوقات نرم افزار ها هم شماره سریال دارند. یعنی اینکه برای فعال سازی این نرم افزار. سازندگان آن برای هر خریدار یک سریال نامبر اختصاصی در نظر گرفته اند و هر فرد فقط با آن شماره سریال می تواند نرم افزار را فعال کند.شماره سریال ها یکتا هستند.نگه داری جداگانه سریال نامبر از سایر کدها واعداد شناسایی کننده کار مهمی است چون ممکن است روزی محصول شما خراب شود و به گارانتی آن نیاز داشته باشید.

به عنوان مثال ، یک شماره مدل برای یک روتر ممکن است EA2700 باشد اما در هر روتر Linksys EA2700 چنین چیزی را مشاهده می کنیم. اعداد مدل یکسان هستند در حالی که شماره سریال این روترها متفاوت است. ظاهر این روترها هیچ فرقی با هم دیگر ندارد و تنها سریال نامبر آنها متفاوت است. همچنین دستگاه هایی که برای اولین بار ساخته می شوند. تک تک قطعاتشان شماره سریال مجزای خود را دارد.

در زمینه شناسایی و اطمینان از کالا ، کدهای UPC هم خیلی استفاده می شوند اما مانند شماره سریال ها انحصاری نیستند. کدهای UPC با سریال نامبر تفاوت دارند کدهای UPC تنها مشخص می کنند که این کالا متعلق به چه دسته ای می باشد مثلا گوشی است یا هدفون یا هارد یا قلم لمسی یا لپتاپ.

کد ISSN برای مجلات و ISBN برای کتاب استفاده می شود. این کدها مانند شماره سریال انحصاری نیستند و فقط مشخص می کنند که نام کالا چیست و کی و کجا چاپ شده.

شماره سریال سخت افزار ها

اگر اهل عوض کردن قطعات کامپیوتر باشید حتما تا به امروز چندین serial number دیده اید. تک تک قطعات رایانه دارای شماره سریال هستند. از ماوس و کیبورد و نمایشگر گرفته تا کارت گرافیک و رم و کارت صدا. بعضی از قطعات داخلی کامپیوتر مانند مادربورد دو شماره دارند.سازندگان معمولا از serial number برای کنترل کیفیت استفاده می کنند.

به عنوان مثال ، یک کامپیوتر خریده اید و سی پی یو آن مشکل دارد زمانی که می خواهید آن را پس بفرستید بخش گارانتی شماره سریال سی پی یو را از شما می گیرد. چرا؟ چون مشخص شود که کدام سی پی یو خراب بوده و بعدا خط تولیدی که این سی پی یو را تولید کرده بررسی و درست کنند تا در آینده قطعه خراب تولید نکند.

از serial number در جاهایی که ظروف و ابزار و ماشین کرایه می دهند نیز استفاده می شود. به لطف شماره سریال به راحتی متوجه می شوید که کدام دستگاه ها باید برگردانده شوند یا کدام یک از آنها در جای خودشان قرار نگرفته اند.

شماره سریال نرم افزار ها

معمولاً از شماره های سریال در نرم افزار ها استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که نصب برنامه فقط یک بار و فقط بر روی یک دستگاه خریدار انجام شده و چند نفر از آن استفاده نکرده اند. هنگامی که serial number مورد استفاده قرار گیرد، دیگر فرد دیگری از آن نمی تواند استفاده کند. اگر شما شماره استفاده شده را به فرد دیگری بدهید، شرکت سازنده نرم افزار متوجه می شود و دیگر نمی گذارد از نرم افزار استفاده کنید.البته اگر برنامه از روی گوشی شما پاک شد و خواستید دوباره نصب کنید، مشکلی پیش نمی آید و با همان serial number قبلی امکان پذیر است.

چگونگی چک کردن سریال نامبر(شماره سریال) در گوشی و لپتاپ

 

گوشی

شما می توانید با استفاده از شماره سریال IMEI از اصل بودن گوشی خود اطمینان حاصل کنید. تمام گوشی های دنیا اصلی دنیا این کد روی پشت شان نوشته شده. البته در گوشی های قدیمی این کد در داخل آنها نوشته شده. همچنین در بسیاری از گوشی های امروزی این بر روی جعبه آنها قرار دارد یا بصورت برچسب بر درب پشتی چسبیده شده.

لپتاپ

در تمام دستگاهایی که ویندوز روی آنها نصب شده مانند لپتاپ می توانید با زدن کلید Windows+ R ، CMD را باز کنید. حالا در CMD عبارت زیر را بنویسید و کلید اینتر را فشار دهید.

wmic csproduct get name, identifyingnumber

با زدن این کد می توانید مدل، سازنده و شماره سریال لپتاپ یا دستگاه ویندوزی خود را مشاهده کنید.

البته یک نرم افزار هم وجود دارد بنام Belarc Advisor که اطلاعات سیستم شما را نشان می دهد با استفاده از این نرم افزار می توانید سریال نامبر تک تک قطعات کامپیوتر را مشاهده کنید.

 

4 4 votes
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
اطلاع از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x